17 Јануари, 2022
0.0216

ГЕРМАНСКИОТ РАДИОЛОГ ФРАНК УЛРИХ ПРЕДУПРЕДИ: Ни се заканува варијантата која е заразна како Делта, а смртоносна како Ебола

Објавено во: Свет 27 Ноември, 2021

Претседателот на Светската медицинска асоцијација, Френк Улрих Монтгомери, за медиумсската групација Funke Mediengruppe, изјави дека е посебно загрижен бидејќи новата варијанта на корона вирусот би можела да биде опасна како ебола, заради што побара веднаш божикните маркети да бидат затворени на национално ниво.

„Мојата голема загриженост е дека може да има варијанта што е заразна како Делта и опасна како ебола“, изјави тој за медиумската група „Функе“, пренесува германски Welt.de.

Oчекува инциденцата на корона да се удвои во следните десет дена. „Можеме да имаме инциденци помеѓу 700 и 800 за време на неделата кога е Свети Никола“, рече тој. Сите мерки за борба против пандемијата на корона што сè уште би биле преземени - дури и ограничувања за контакти или дури и локдаун - ќе почнат да стапуваат на сила со задоцнување од две недели, смета Монтгомери.

Седумдневната инциденца на национално ниво укажува на бројот на нови инфекции на 100.000 жители во рок од една недела и бележи нови максимални вредности секој ден речиси три недели по ред. Според Институтот Роберт Кох (РКИ) утринава инциденцата се зголемила на 444,3.

-Новата јужноафриканска варијанта B.1.1.529 е добар пример за фактот дека не треба да му се даде шанса на вирусот да мутира. За да се спречат понатамошни варијанти, ќе биде неопходно да се вакцинира светот во годините што доаѓаат, рече Монтгомери.

Инфекцијата со ебола обично води до висока температура и внатрешно крварење и многу често е фатална. Без лекови, околу 50 проценти од болните умираат, иако процентот може да биде значително помал или поголем, во зависност од видот на вирусот. Епидемијата на ебола со најсериозни последици до сега беше во Западна Африка во 2014/2015 година, кога починаа повеќе од 11.000 луѓе.

-Покраините, исто така, треба да забранат поголеми прослави, огномети и приватна ненаситност во целост на новогодишната ноќ. Ова не само што ја спречува заразата, туку ги олеснува и клиниките за итни случаи. Ако инциденците не можат да се стават под контрола, федералните држави ќе мора повторно да ги затворат операциите или да воведат полициски час, вели д-р Монтгомери.


Можеби ќе ве интересира

ЗАГИНА 5-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО ПОЗНАТ ФРАНЦУСКИ СКИ ЦЕНТАР: Ја прегазил скијач со огромна брзина

ЗАГИНА 5-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО ПОЗНАТ ФРАНЦУСКИ СКИ ЦЕНТАР: Ја прегазил скијач со огромна брзина

ОВА ГО НЕМА ВО МЕЃУНАРОДНИТЕ ЗДРАВСТВЕНИ РЕГУЛАТИВИ ЗА СЛОБОДНО ДВИЖЕЊЕ НА ПАТНИЦИТЕ: Епидемиологот Кон шокиран од депортацијата на Новак

ОВА ГО НЕМА ВО МЕЃУНАРОДНИТЕ ЗДРАВСТВЕНИ РЕГУЛАТИВИ ЗА СЛОБОДНО ДВИЖЕЊЕ НА ПАТНИЦИТЕ: Епидемиологот Кон шокиран од депортацијата на Новак

СЕГА Е ВРЕМЕ ДА УЖИВАМЕ ВО ТЕНИСОТ: Порача австралискиот премиер Морисон, Новак уште попладнево ќе биде на авион кон Дубаи

СЕГА Е ВРЕМЕ ДА УЖИВАМЕ ВО ТЕНИСОТ: Порача австралискиот премиер Морисон, Новак уште попладнево ќе биде на авион кон Дубаи

ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

ЃОКОВИЌ ЗА ПРЕСУДАТА-КРАЈНО СУМ РАЗОЧАРАН: Сега ќе одвојам малку време да се одморам и да се опоравам

ЃОКОВИЌ ЗА ПРЕСУДАТА-КРАЈНО СУМ РАЗОЧАРАН: Сега ќе одвојам малку време да се одморам и да се опоравам

КРАЈ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЗА НОВАК: Судиите едногласни-ќе биде депортиран

КРАЈ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЗА НОВАК: Судиите едногласни-ќе биде депортиран

ОБЈАВЕН РАСПОРЕДОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН-ЃОКОВИЌ Е НА ЛИСТАТА: Но дали сепак ќе игра, секој момент се чека одлуката

ОБЈАВЕН РАСПОРЕДОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН-ЃОКОВИЌ Е НА ЛИСТАТА: Но дали сепак ќе игра, секој момент се чека одлуката

РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА 'РБЕТНИОТ СТОЛБ ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА: ЕМА информира за воспалението миелитис

РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА 'РБЕТНИОТ СТОЛБ ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА: ЕМА информира за воспалението миелитис

БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ПОГОДЕН ОД ЦУНАМИ, ВО ОПАСНОСТ И ХАВАИ И АЛЈАСКА: Ерупцијата на подводен вулкан направи хаос во Пацификот

БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ПОГОДЕН ОД ЦУНАМИ, ВО ОПАСНОСТ И ХАВАИ И АЛЈАСКА: Ерупцијата на подводен вулкан направи хаос во Пацификот