13 Јули, 2020
0.0422

Германија ќе го намали ДДВ-то од 1 јули

Објавено во: Економија 30 Јуни, 2020

Членовите на Долниот дом во германскиот парламент го поддржаа пакетот мерки за стимулирање, што вклучува намалување на данокот на додадена вредност (ДДВ) од сегашните 19 на 16 отсто од 1 јули.

Целта на донесените мерки е да се стимулира растот на најголемата европска економија по негативните ефекти на пандемијата на вирусот корона,.

Горниот дом на парламентот, Бундестагот, исто така, се очекува да го поддржи намалувањето на ДДВ, што ќе ја чини владата 20 милијарди евра, како и други мерки, вклучително и исплата на бонуси на семејства од 300 евра по дете.

„Имаме шанса да ја вратиме економијата на патот на раст во втората половина од годинава“, рече министерот за економија Петер Алтмајер пред новинарите.

Стапката на инфлација во Германија се зголеми малку во јуни на годишна основа, според првичните статистики објавени вчера, но сепак е под проектирањата на Европската централна банка (ЕЦБ), што, според „Ројтерс“, дополнително го оправдува пакетот мерки за стимул на економијата.

На месечна основа, усогласениот индекс на потрошувачки цени во Германија се зголеми за 0,7 проценти. Берлинската влада се надева дека пакетот за економска поддршка вреден повеќе од 130 милијарди евра (146,68 милијарди американски долари) ќе и помогне на најголемата европска економија да се врати на патот на раст подоцна во текот на оваа година.


Можеби ќе ве интересира

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат

И на финансиските друштва во Македонија им е тешко да опстанат во кризата

И на финансиските друштва во Македонија им е тешко да опстанат во кризата

Кризата и друштвата за брзи кредити: Дел затворија и отпуштија вработени, се билдаа дополнителни трошоци

Кризата и друштвата за брзи кредити: Дел затворија и отпуштија вработени, се билдаа дополнителни трошоци

Кој станува рамноправен во „Фершпед“ со таткото и синовите Накови?

Кој станува рамноправен во „Фершпед“ со таткото и синовите Накови?

„Македонска навигација“ подели милион евра за 13-та плата

„Македонска навигација“ подели милион евра за 13-та плата

Ангеловска: Прифативме 5.000 приговори за картичките, денеска ќе ги има на список

Ангеловска: Прифативме 5.000 приговори за картичките, денеска ќе ги има на список

НАВАЛЕТЕ НА ЗЕЛЕНА НАФТА - тие што имаат картички од лани ќе точат веќе од понеделник

НАВАЛЕТЕ НА ЗЕЛЕНА НАФТА - тие што имаат картички од лани ќе точат веќе од понеделник