29 Ноември, 2020
0.0236

Георгиевски: Во предлогот од Бугарија, Македонија 12 пати треба да го признае бугарскиот карактер на Гоце Делчев

Објавено во: Македонија 23 Октомври, 2020

Да бев јас Зоран Заев, ќе беше тешко да се реши ова прашање. Морам да бидам и Зоран Заев и Бојко Борисов. Мислам дека во Бугарија постои песимистички став за тоа што се случува во македонско-бугарските односи и веројатно имате причина, бидејќи некои работи се очекуваше да се случат побрзо, но мора да видиме што е направено досега, изјавил Љупчо Георгиевски во интервју за БГНЕС. Тој е во Софија и вчера имаше средби со владини претставници и со бугарската министерска за надворешни работи Екатерина Захариева.

Георгиевски вели дека Зоран Заев и Стево Пендаровски направиле многу за односите со Бугарија и вели дека даваат храбри изјави. Сепак на прашањето што би направил тој ако е Зоран Заев сега вели дека прво би уверил дека Макеоднија нема претензии кон Бугарија со името. 

„Второ, има проблем со македонското малцинство во Бугарија. Мислам дека нема проблем Македонија да даде изјава дека нема да поддржи ниту едно македонско малцинство во Бугарија. Трето, што мислам дека е најпрактично. Да се ​​види работата на комисијата. Досега има договор за 5 лица и за учебници за петто и шесто одделение. Ова не е мала работа. Се сеќавам на времето кога беше сон бугарските политичари да ги слават заедно само светите Кирил и Методиј. За бугарската политика беше сон да ги отстрани сите непријателски текстови против Бугарија од учебниците по историја, сега тоа се случува. Ако вратата се затвори во декември, не знам како ќе се одвиваат работите. Сите разговори најверојатно ќе завршат. Само со отворена врата во декември може да се поправат овие настани за кои зборуваме, вели Георгиевски.

Тој бара да се објави што постигнала комисијата.

Од сигурен извор знам дека прашањето за Гоце Делчев е подготвено да се реши. Според текстот доставен од бугарската страна до комисијата, Македонија мора да го признае бугарскиот карактер на Гоце Делчев 12 пати. Претставници на македонската комисија велат дека ова е, благо речено, понижувачко. Кој е проблемот со наоѓање формула дека Гоце Делчев е бугарски и македонски херој или заеднички херој, дека тој е важен и за двете земји и за двата народа. Македонската страна е подготвена за ваква одлука, вели тој

Инаку тој во интервјуто зборува за таканаречена Длабока држава во која вели дека ги нарушува нормалните односи меѓу двете земји. Вели дека таа гради омраза и непријателство кон Бугарија. Во неа биле вклучени професори, новинари, вработени во службите за национална безбедност. Во суштина, тие не биле сите Македонци. Таа била против да се признае дека Делчев е и бугарски херој.

„Од бугарска страна, никој не сака промена на нашиот Устав и нов Договор. Ова лично го слушнав од бугарските политичари. Софија сака спроведување на Договорот од 2017 година и конкретни резултати од работата на Мешовитиот комитет за историски прашања. Македонците треба да знаат за убиствата и теророт по 1945 година. 

Голема работа е кога некој како премиер и претседател или претседател на комисијата ќе излезе и ќе рече дека Гоце Делчев е заеднички херој на двете нации и на двете земји. Оваа работа не може да се потцени и оваа шанса не треба да се испушти. Длабоката држава за која зборував не сака да чуе за таква формула дека Гоце Делчев е заеднички херој на Македонија и Бугарија. Оваа реалност на Македонија исто така мора да се земе предвид, вели Георгиевски.

Целото интервју овде 


Можеби ќе ве интересира

Кирацовски: Поради можници и лажни вести повеќе не сум генерален секретар на СДСМ

Кирацовски: Поради можници и лажни вести повеќе не сум генерален секретар на СДСМ

Нано Ружин: „Патоказот“ би бил само про-форма документ

Нано Ружин: „Патоказот“ би бил само про-форма документ

(ФОТО) Бистата на Мирче Ацев во Алејата на Народните херои во Прилеп „санирана со селотејп“

(ФОТО) Бистата на Мирче Ацев во Алејата на Народните херои во Прилеп „санирана со селотејп“

Полицијата го утврди идентитетот на 17-мина навивачи од вчерашната масовна тепачка во Штип

Полицијата го утврди идентитетот на 17-мина навивачи од вчерашната масовна тепачка во Штип

Хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот

Хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот

Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Стојанче Ангелов до Апасиев: Професоре, дај оладете малку, Мицкоски нема да ви дозволи да предводите фронт

Стојанче Ангелов до Апасиев: Професоре, дај оладете малку, Мицкоски нема да ви дозволи да предводите фронт

Министерство за здравство: Бидете одговорни за време на славите

Министерство за здравство: Бидете одговорни за време на славите

Рикер со писмо за утеха до Заев: Остануваме оптимисти дека меѓувладината конференција ќе се одржи наскоро

Рикер со писмо за утеха до Заев: Остануваме оптимисти дека меѓувладината конференција ќе се одржи наскоро