16 Мај, 2021
0.0227

Георгиевски се нуди да го „распарчат“ во јавна дебата, Заев се дистанцира

Објавено во: Македонија 01 Март, 2021

Мислењето на Љубчо Георгиевски за решението околу актуелниот македонско- бугарски спор е негово лично мислење. Ние ниту некогаш сме преговарале ниту ќе преговараме за националниот идентитет. Тој е загарантиран со универзалните права и е прашање кое е јасно и недвосмислено, вели денеска премиерот Зоран Заев прашан за коментар околу ставовите кои Георгиевски ги искажа викендов јавно. 

Додека јавноста се разбранува за неговите гледишта, Георгиевски денеска повторно се јави. Вели:

„Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата. А со задоволство би прифатил и доктор на науки по историја. Па еве ви кукавици отворена понуда за дуел, напиша Георгиевски.Георгиевски викендов рече дека земјава треба да даде гаранција дека нема никакава аспирација за Источна Македонија.  Според него, во поимот Северна Македонија не влегува Источна Македонија. Георгиевски вели дека погледнато од Скопје, Пиринска Македонија секогаш била Источна.

Заев е категоричен дека ова е само негов став.

Иако Бугарија не признава како народ ни вика да разговараме за минатото. Но за историјата не е потребно да разговораме јас и Борисов или министерката Екатерина Захариева со министерот за надворешни рабтоти Бујар Османи. Тоа е прашање на историчари, постојат решенија. Тие сега имаат избори, знам како е и да им бидеме од помош, рече Заев. 

На констатацијата дека Георгиевски е коалиционен партнер Заев повтори дека тоа  е негов став, не став на позицијата.

Можеби ќе ве интересира

СДСМ на Конгрес бира заменик-претседател и членови на Централниот и Надзорниот одбор

СДСМ на Конгрес бира заменик-претседател и членови на Централниот и Надзорниот одбор

Грците не пропуштаат патници без ПЦР тест или комплетна имунизација

Грците не пропуштаат патници без ПЦР тест или комплетна имунизација

По грешка му ја вбризгале втората доза од „Спутник V“, сега ќе се ревакцинира со првата

По грешка му ја вбризгале втората доза од „Спутник V“, сега ќе се ревакцинира со првата

Под знак прашалник е судбината на 50.000 дивоградби

Под знак прашалник е судбината на 50.000 дивоградби

Во кои градови има најмалку активни случаи на коронавирусот?

Во кои градови има најмалку активни случаи на коронавирусот?

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стигнаа 100.000 кинески вакцини, бројот на заразени со коронавирусот се намалува

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стигнаа 100.000 кинески вакцини, бројот на заразени со коронавирусот се намалува

Ректорот Јанкуловски: Препознавам дискриминизација во имунизацијата на професорите по универзитети

Ректорот Јанкуловски: Препознавам дискриминизација во имунизацијата на професорите по универзитети

Во наредните денови ќе имаме потопло време, но со попладневен дожд

Во наредните денови ќе имаме потопло време, но со попладневен дожд

Сообраќајка во Автокоманда - се судрија автомобил и камион

Сообраќајка во Автокоманда - се судрија автомобил и камион