06 Јуни, 2020
0.0214

Генералниот штрајк на СОНК на 11 ноември нема да се одржи

Објавено во: Македонија 07 Ноември, 2019

Најавениот генерален штрајк на професорите и наставниците на 11 ноември нема да се одржи, соопшти Синдикатот за образование, наука и култура.

Од таму информираат дека истиот е ставен во мирување до конечната понуда од Министерството за образаование и наука, потврди претседателот на СОНК, Јаким Неделков.

Тој додаде дека ваквата одлука се должи на тоа што Министерството за образование и наука му се потребни уште неколку дена за да ја изврши анализата за тоа колку средства може да се одобрат.

– Се прават напори за обезбедување на потребните средства. Ова не се празни фрази, туку силна заложба да се најде заедничко прифатливо решение, нагласи министерот за образование и наука Арбер Адеми.

Утре е последната средба на Неделков и синдикатот со министерот за образование Арбер Адеми пред конечниот став, а денеска премиерот Зоран Заев со својата изјава алудираше на тоа дека ќе биде постигнат договор.

- Утре министерот Адеми ќе ја соопшти веста, не сакам тоа да го кажувам наместо него. Тој сепак макотрпно работеше на овој договор, рече денеска Заев.

Во моментов понудата на министерството е уште еднаш да се зголемат платите за дополнителни 10 отсто на оние 5 отсто кои веќе се во сила од септември, но од април следната година. Неделков денеска рече дека индициите се дека исплатата на поголемата плата може да започне од почетокот на следната година, односно да не се чека до април.

Можеби ќе ве интересира

Кој е помоќен – верските заедници или државата, гледаме низ пикот на заразата

Кој е помоќен – верските заедници или државата, гледаме низ пикот на заразата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: За 24 часа 180 инфицирани со Ковид - 19, двајца починаа

ФАКТОР НА ДЕНОТ: За 24 часа 180 инфицирани со Ковид - 19, двајца починаа

НИКОЛОВСКИ ПОВИКА НА ОДГОВОРНО ОДНЕСУВАЊЕ: Oва е тест токму за нашиот систем

НИКОЛОВСКИ ПОВИКА НА ОДГОВОРНО ОДНЕСУВАЊЕ: Oва е тест токму за нашиот систем

ФИЛИПЧЕ ЗА НОВОЗАБОЛЕНИТЕ: Имало еден период кога не биле свесни и кога циркулирале низ градот

ФИЛИПЧЕ ЗА НОВОЗАБОЛЕНИТЕ: Имало еден период кога не биле свесни и кога циркулирале низ градот

Филипче: Околу 15 семејства носат 90 отсто од новите случаи

Филипче: Околу 15 семејства носат 90 отсто од новите случаи

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 180 нови заболени и 2 починати од Ковид - 19

МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО: 180 нови заболени и 2 починати од Ковид - 19

Адхурим Фазлиу: Верувале или не 5 амбулантни возила за помалку од 15 минути носевме 5 СOVID-19 позитивни или суспектни

Адхурим Фазлиу: Верувале или не 5 амбулантни возила за помалку од 15 минути носевме 5 СOVID-19 позитивни или суспектни

ВО ЖИВО: Венко Филипче ќе одржи прес - конференција

ВО ЖИВО: Венко Филипче ќе одржи прес - конференција

Нови 177 позитивни на коронавирусот во Македонија

Нови 177 позитивни на коронавирусот во Македонија