21 Април, 2018
0.0755

(ГАЛЕРИЈА) Одложено рочиштето за „Тотал“ во кој се гони Драган Павловиќ Латас

Објавено во: Македонија, Галерија 05 Декември, 2017

Се одложи првото рочиште за случајот „Тотал“ за 7 декември. 

Во случајот за даночно затајување е обвинет новинарот Драган Павловиќ Латас.

Рочиштето денеска е одложено бидејќи според судијката не се создадени услови затоа што обвинетиот не назначил свои претставници во две од вкупно трите фирми преку кои наводно се вршело даночното затајување. 

Судијката наложи на одбраната во текот на денешниот ден да се постават претставници на фирмите, во спротивно Судот сам ќе постави претставници од адвокатите кои се наведени во листата дека постапуваат по службена должност.

Павловиќ се товари дека во период од осум години давал лажни податоци во книговодствената евиденција на фирмите со цел да одбегне плаќање на данок.

ФОТО ФАКТОР


Можеби ќе ве интересира

Познато кој ќе го организира одбележувањето на 1.000 години од Охридската архиепископија

Познато кој ќе го организира одбележувањето на 1.000 години од Охридската архиепископија

(ФОТО) Сообраќајка пред Собрание

(ФОТО) Сообраќајка пред Собрание

Приведена девојката која пушеше џоинт во Скопје?

Приведена девојката која пушеше џоинт во Скопје?

Што ќе донесе новата средба Димитров - Коѕијас во Виена?

Што ќе донесе новата средба Димитров - Коѕијас во Виена?

Груевски; Судењето повторно продолжува надвор од работното време

Груевски; Судењето повторно продолжува надвор од работното време

Ја тепал невенчаната сопруга, по што и го грабнал детето

Ја тепал невенчаната сопруга, по што и го грабнал детето

Шекеринска: Важно е преговарачкиот процес со Грција да успее

Шекеринска: Важно е преговарачкиот процес со Грција да успее

(ВИДЕО) Змија снимена во студентскиот дом „Стив Наумов“

(ВИДЕО) Змија снимена во студентскиот дом „Стив Наумов“

Му го украле мерцедесот додека бил во аптека

Му го украле мерцедесот додека бил во аптека