25 Февруари, 2021
0.0230

(ГАЛЕРИЈА) Еве како беше денеска пред банките

Објавено во: Економија, Галерија 23 Декември, 2020

Пред банките денеска имаше големи гужви, затоа што граѓаните побрзаа да ја земат помошта од 6.000 денари која ја доделува државата. 

Овие пари првично требаше да се трошат за домашни производи, но потоа се сменија правилата, така што може да се подигнат во кеш и граѓаните имаат слобода да ги потрошат за што сакаат. Со четвртиот пакет мерки за справување со последиците од пандемијата на коронавирусот помош од 6.000 денари ќе добијат 283.000 граѓани за што Владата одвои 27, 3 милиони евра.

Помошта од 6.000 денари која ја добиваат граѓаните од државата на своите сметки, ќе може да се користи без ограничување, децидни се од владата.  На сметките на граѓаните вчера и денеска се уплатени вкупно 1.51 милијарди денари, или 24,6 милиони евра и целта е да им се помогне на ранливата категорија граѓани за полесно пребродување на кризата, а средствата кои ќе ги потрошат ќе се вратат во стопанството.

фото Вангел Тануровски


Можеби ќе ве интересира

КАКО ГО ПРЕЖИВУВААТ МЕСЕЦОТ: Овие работници земаат најмали плати во Македонија

КАКО ГО ПРЕЖИВУВААТ МЕСЕЦОТ: Овие работници земаат најмали плати во Македонија

Како „Тетекс“ со преполовени приходи ја дуплира добивката?

Како „Тетекс“ со преполовени приходи ја дуплира добивката?

Државен ревизор: Топловодната мрежа не може да му се одземе на БЕГ затоа што вложиле 7,5 милиони евра

Државен ревизор: Топловодната мрежа не може да му се одземе на БЕГ затоа што вложиле 7,5 милиони евра

Во новиот пакет мерки ќе има помош и за радиодифузерите

Во новиот пакет мерки ќе има помош и за радиодифузерите

ИМААТ ПОДДРШКА ОД БАЈДЕН: Американците ќе користат дигитален долар?

ИМААТ ПОДДРШКА ОД БАЈДЕН: Американците ќе користат дигитален долар?

Позитивни резултати: Стопанска банка а.д. Битола со добивка минатата година

Позитивни резултати: Стопанска банка а.д. Битола со добивка минатата година

Над 114.500 граѓани лани купиле полиси за здравствено осигурување

Над 114.500 граѓани лани купиле полиси за здравствено осигурување

Угостителите го селат протестот пред Влада

Угостителите го селат протестот пред Влада

Сајбер криминалот е во пораст: Kако да го заштитите вашиот бизнис?

Сајбер криминалот е во пораст: Kако да го заштитите вашиот бизнис?