02 Декември, 2022
0.0222

Фунтата на рекордно ниско ниво, расте вредноста на доларот во однос на кошницата на валути

Објавено во: Финансии 26 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Фунтата падна на најниско ниво од 1985 година во однос на доларот во азиската трговија денес, бидејќи трговците набрзина ја отфрлија британската валута поради шпекулациите дека економскиот план на новата влада ќе ги оптоварува финансиите на Велика Британија до крај.

Потонувањето на фунтата му помогна на американскиот долар да го достигне новото 20-годишно ниво во однос на кошницата на големи ривали.

- Фунтата потона за дури 4,9 отсто во текот на ноќта во Азија на историски најниско ниво од 1,0327 долари, пред да се смири на околу 1,05405 долари, што е за 2,9 отсто помалку од затворањето во петокот. Британската валута падна за 3,6 отсто во петокот, откако новиот министер за финансии Кваси Квартенг го претстави планот за историски даночни намалувања што ќе се финансираат со зголемено задолжување на пазарот на долгови, најголемо од 1972 година - пишуваат светските медиуми.

Според Ројтерс, фунтата е најновата жртва на турбуленциите што ги зафатија финансиските пазари во последно време поради зголемувањето на глобалните геополитички тензии.

- Еврото, исто така, го допре новото две децении најниско ниво во однос на доларот поради стравувањата од рецесија, бидејќи енергетската криза се проширува како што се приближува зимата поради ескалацијата на војната во Украина и референдумот за анексија на регионите Луганск, Доњецк, Керсон и Запорожје кон Русија - пишува во анализата на „Ројтерс“.

Дополнително, на парламентарните избори во Италија, одржани викендов, победа извојува сојузот на лидерот на екстремната десница Џорџе Малони и нејзините евроскептични сојузници - Лигата и Силата на Италија - што, се проценува дека ќе ја промени рамнотежа на силите во Европа.

Индексот на доларот, кој ја мери вредноста на доларот во однос на кошницата на главни валути, вклучувајќи ги фунтата, еврото и јенот, достигна 114,58 за прв пат од мај 2002 година, пред малку да се повлече на 113,73, сè уште падна за 0,52 отсто над нивото на крајот на минатата недела.

Американската валута порасна во однос на јенот по минатонеделната ненадејна девизна интервенција од страна на јапонските власти, бидејќи фокусот на инвеститорите се врати на острите разлики меѓу агресивната монетарна политика на Федералните резерви (ФЕД) и инсистирањето на Банката на Јапонија да ја задржи својата масовна програма за стимулирање.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Доларот на 16-неделен минимум во однос на конкурентите, еврото стабилно

Доларот на 16-неделен минимум во однос на конкурентите, еврото стабилно

БЕСИМИ: Во наредниот период ќе работиме на даночен модел со кој ќе постигнеме правичност и рамноправност

БЕСИМИ: Во наредниот период ќе работиме на даночен модел со кој ќе постигнеме правичност и рамноправност

НАЈАВЕНА ГОЛЕМА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА НА КОВАЧЕВСКИ, БЕСИМИ, ТРЕНЧЕВСКА И ЛУКАРЕВСКА - ќе се обелоденат ли новите даноци од идната година?

НАЈАВЕНА ГОЛЕМА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА НА КОВАЧЕВСКИ, БЕСИМИ, ТРЕНЧЕВСКА И ЛУКАРЕВСКА - ќе се обелоденат ли новите даноци од идната година?

ШТЕДИЛНИЦИТЕ ВЛЕГУВААТ „ВО ИГРА“ - Финансии крои закон со кој тие ќе можат да даваат платежни трансакции и да прифаќаат трансакции

ШТЕДИЛНИЦИТЕ ВЛЕГУВААТ „ВО ИГРА“ - Финансии крои закон со кој тие ќе можат да даваат платежни трансакции и да прифаќаат трансакции

СТИГНА ПРВИОТ ПОГОЛЕМ ЦЕХ ОД МОНЕТАРНОТО ЗАТЕГАЊЕ - каматите на новите кредити скокнаа на 4,44 отсто

СТИГНА ПРВИОТ ПОГОЛЕМ ЦЕХ ОД МОНЕТАРНОТО ЗАТЕГАЊЕ - каматите на новите кредити скокнаа на 4,44 отсто

НОВИ И КОРИСТЕНИ АВТОМОБИЛИ, ТОВАРНИ ВОЗИЛА, ПЛОВИЛА... - NLB Lease&Go влегува на македонскиот пазар за лизинг услуги, еве што може да се закупи

НОВИ И КОРИСТЕНИ АВТОМОБИЛИ, ТОВАРНИ ВОЗИЛА, ПЛОВИЛА... - NLB Lease&Go влегува на македонскиот пазар за лизинг услуги, еве што може да се закупи

Буџетските приходи би се оствариле само ако порастот на цените не стивне

Буџетските приходи би се оствариле само ако порастот на цените не стивне

ГОЛЕМИТЕ БАНКИ СИЛНО „ГАЗАТ“ И СТАНУВААТ УШТЕ ПОГОЛЕМИ - најнови бројки кој колку тежи на банкарската сцена

ГОЛЕМИТЕ БАНКИ СИЛНО „ГАЗАТ“ И СТАНУВААТ УШТЕ ПОГОЛЕМИ - најнови бројки кој колку тежи на банкарската сцена

Дау падна за 500 поени, но има шанси да ја заврши годината во зелено - берзите во црвено по протестите во Кина

Дау падна за 500 поени, но има шанси да ја заврши годината во зелено - берзите во црвено по протестите во Кина