07 Декември, 2019
0.0245

(ФОТО+ВИДЕО) „Жолтите елеци“ запалија автомобили и демолираа банка

Објавено во: Свет 16 Ноември, 2019

Водени топови и солзавец употреби француската полиција во Париз против демонстрантите од движењето „Жолти елеци“. 

Два автомобили беа превртени, еден скутер и еден автомобил запалени. Полицијата соопшти дека досега се уапсени 33 луѓе.

Демонстрантите, од кои многумина облечени во црно и со скриени лица, ја демолираа ХЦБЦ банката на Плас д’Итали во јужниот дел на градот. Тие запалија корпи за отпадоци и фрлаа камења и шишиња кон полицијата која поставуваше барикади. 

Полицајците денеска ги растераа демонстрантите кои се обидоа да ја блокираат обиколницата околу Париз.

Дел од демонстрантите кои се собираат во Париз носат жолти сообраќајни елеци по кои движењето го доби називот, а други се целосно облечени во црно и носат гас-маски.

Претседателот Емануел Макрон се откажа од најавениот данок и понуди 10 милијарди евра за исполнување на барањата на демонстрантите. 

„Жолти елеци“ денеска ја одбележува првата годишнина од протестите кои почнаа како револт против даноците за бензин и го потресоа мандатот на претседателот Емануел Макрон.

фото АП


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ТАЖНО И ДРАМАТИЧНО ВО АВСТРАЛИЈА: Сиднеј во чад и пепел, пожарникари мака мачат

(ВИДЕО) ТАЖНО И ДРАМАТИЧНО ВО АВСТРАЛИЈА: Сиднеј во чад и пепел, пожарникари мака мачат

Иако почнува да доминира, Макрон е исправен пред голем предизвик

Иако почнува да доминира, Макрон е исправен пред голем предизвик

(ФОТО+ВИДЕО) Експлозија на плин во зграда во Словачка уби најмалку пет луѓе

(ФОТО+ВИДЕО) Експлозија на плин во зграда во Словачка уби најмалку пет луѓе

ФРАНЦИЈА НА НОЗЕ: Му порачаа на Макрон да се откаже од реформите во пензискиот систем

ФРАНЦИЈА НА НОЗЕ: Му порачаа на Макрон да се откаже од реформите во пензискиот систем

Руски хакери украле повеќе од 100 милиони долари

Руски хакери украле повеќе од 100 милиони долари

Граната е фрлена во прифатилиште за деца бегалци во Мадрид

Граната е фрлена во прифатилиште за деца бегалци во Мадрид

Турција ќе ја исфрлат од НАТО?

Турција ќе ја исфрлат од НАТО?

(ФОТО+ВИДЕО) ПЛАН НА САУДИЈЦИТЕ: Во пустина ќе никне град

(ФОТО+ВИДЕО) ПЛАН НА САУДИЈЦИТЕ: Во пустина ќе никне град

(ВИДЕО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕТЕ: Французите излегоа на најмасовните демонстрации

(ВИДЕО) НА МАКРОН МУ ГОРИ ПОД НОЗЕТЕ: Французите излегоа на најмасовните демонстрации