21 Јануари, 2020
0.0187

(ФОТО+ВИДЕО) НАЈКРВАВ ДЕН ВО ИРАК: Во судирите загинаа 28 луѓе

Објавено во: Свет 28 Ноември, 2019

Во судирите меѓу полицијата и демонстрантите во Ирак има 28 жртви. 

Ова е еден од најкрвавите денови откако почнаа немирите пред речиси два месеци.

Најмалку 24 луѓе денеска загинале во градот Насирија, кога безбедносните сили употребиле муниција и солзавец за да расчистат два моста каде имало демонстранти, а тие  запалиле полициска станица. 

Четири луѓе загинале и во Багдад, на мостот Ахар кој води кон Зелената зона каде се сместени Парламентот и владините згради.

Судири се пријавени и во градот Наџаф, еден ден откако толпите го запалија Иранскиот конзулат.

Ирачката војска денеска соопшти дека во неколку провинции се формирани кризни штабови, кои треба да воспостават безбедност и ред.

Ирачаните излегоа на улиците со барање да се намали невработеноста, да се расчисти со корупција и да се подобрат јавните услуги.

Oд почетокот на октомври, се убиени најмалку 350 луѓе, а илјадници се повредени.


Можеби ќе ве интересира

ЦЕНИ ОД КОИ БОЛИ ГЛАВА: Сместувањето во Давос оган и пламен

ЦЕНИ ОД КОИ БОЛИ ГЛАВА: Сместувањето во Давос оган и пламен

(ФОТО+ВИДЕО) ШПАНИЈА НА КОЛЕНА: Четворица загинаа во снежно невреме

(ФОТО+ВИДЕО) ШПАНИЈА НА КОЛЕНА: Четворица загинаа во снежно невреме

ГРЕТА ПОКРЕНА ЛАВИНА: Со воз стигнаа во Давос

ГРЕТА ПОКРЕНА ЛАВИНА: Со воз стигнаа во Давос

Данска нуди најдобри услови за живот, Германија на 11-то место

Данска нуди најдобри услови за живот, Германија на 11-то место

АЛАРМАНТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Вирусот од Кина ќе се рашири во други земји!

АЛАРМАНТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Вирусот од Кина ќе се рашири во други земји!

НЕ САКААТ ДА БИДАТ СВЕТСКА ДЕПОНИЈА: На четири богати земји им враќаат 150 контејнери отпад

НЕ САКААТ ДА БИДАТ СВЕТСКА ДЕПОНИЈА: На четири богати земји им враќаат 150 контејнери отпад

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГ ДО ПОКРИВИТЕ: Копаат тунели за да излезат од дома

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГ ДО ПОКРИВИТЕ: Копаат тунели за да излезат од дома

(ФОТО) Двајца мажи и жена бездомник загинаа во снежно невреме во Шпанија

(ФОТО) Двајца мажи и жена бездомник загинаа во снежно невреме во Шпанија

(ВИДЕО) ПОЖАРИ, ПЕСОЧНА БУРА, СЕГА ГРАД КАКО ТОПЧЕ ЗА ГОЛФ: Силно невреме во Австралија

(ВИДЕО) ПОЖАРИ, ПЕСОЧНА БУРА, СЕГА ГРАД КАКО ТОПЧЕ ЗА ГОЛФ: Силно невреме во Австралија