24 Октомври, 2020
0.0310

(ФОТО) ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ПАРИЗ: Двајца луѓе се избодени со нож

Објавено во: Свет 25 Септември, 2020

Двајца луѓе се избодени со нож во близина на поранешните канцеларии на сатиричното списание „Шарли Ебдо“ во Париз. 

Полицијата уапси двајца осомничени за нападот, а едниот од нив е родум од Пакистан.

18-годишник, кој се обидел да избега со метро, ​​бил фатен на блискиот плоштад Бастилја, со траги од крв на лицето. Малку понатаму, уапсен е уште еден човек кој бил виден со него за време на нападот.

Една од жртвите е сериозно повредена, но не е во критична состојба. Тоа се вработени во една производна компанија.

„Бев во канцеларијата. Слушнав вресоци на улица. Погледнав низ прозорецот и видов жена како лежи на земја. Видов друг сосед како лежи и притрчав на помош“, рече очевидец.

Не се знае кој е мотивот за нападот. 

Можеби ќе ве интересира

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Го победи коронавирусот на 99 години

Го победи коронавирусот на 99 години

Уште една европска метропола воведува полициски час

Уште една европска метропола воведува полициски час

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Колабира здравството во дел од европските земји

Колабира здравството во дел од европските земји

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд