06 Јуни, 2020
0.0484

(ФОТО) РЕДОК ФЕНОМЕН: Плажа покриена со ледени топки

Објавено во: Свет 07 Ноември, 2019

Редок феномен е забележан во Финска. 

Илјадници ледени топки со форма на јајце покрија плажа. Ледените јајца се фотографирани на островот Хаилуто во заливот Ботнија, што се наоѓа меѓу Финска и Шведска.

Метеорологот на Би-Би-Си, Џорџ Гудфелоу вели дека условите треба да бидат студени и малку ветровити за да се формираат вакви топки.

Експертите велат дека тие се создадени во редок процес, во кој што парчиња мраз се превртуваат под дејство на ветер и вода.

„Бев на плажата со мојата сопруга и времето беше сончево и ветровито, околу минус еден степен. Тука го видовме тој неверојатен феномен. Покрај линијата на водата, на плажата имаше огромен број снежни и ледени јајца. Најмалите топки имаа големина на јајце, а најголемите на фудбалска топка“, изјави фотографот Ристо Матила.

Слични настани претходно беа пријавени во Русија и на езерото Мичиген во близина на Чикаго.

Можеби ќе ве интересира

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

РУСИТЕ РАЗВИВААТ НОВ СНАЈПЕР - еве до каде ќе може да погоди

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

ГЕРМАНСКИ ДОКТОР ШОКИРА - короната е плод на мафијашка измама, главната цел на мерките е паника

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

(ВИДЕО) Гневни демонстранти запалија полицаец во Мексико

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

Луѓето да носат маски за лице од ткаенина, порача СЗО

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

СОСТОЈБА ВО СВЕТОТ: Скоро седум милиони заразени со коронавирус

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

НАЈТОПОЛ МАЈ: Во Сибир имало за 10 степени повисоки температури

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЗЕМЈА КАДЕ МОЖЕТЕ ДА ЛЕТУВАТЕ: Ги тргнаа рестрикциите и чекаат туристи

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Oваа земја ја надмина Италија по бројот на жртви од коронавирусот

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП

ФРАНЦИЈА ТОНЕ ВО ДОЛГОВИ: Toj достигна 121 отсто од БДП