22 Септември, 2021
0.0220

(ФОТО И ВИДЕО) РАЗОРНО ТОРНАДО ЈА ПОГОДИ ИСТРА: Погледнете го пустошот што го направи ветрот кој косеше и со 188 километри на час

Објавено во: Балкан 02 Август, 2021

Торнадо го погоди подрачјето на централна Истра, и се движеше за среќа низ ненаселена област, кое во должина од околу 500 метри собори дрвја и предизвика оштетување на електричните столбови, уривање на салноводи.

Вчера доцна попладне, торнадото се движеше по копно помеѓу Пореч и Пазин. Според проценките на Истрамет, станува збор за торнадо со интензитет Ф1, односно со брзина на ветерот во вртлогот помеѓу 116 и 188 километри на час.


Метеоролозите велат, во случај таков вртлог да навлезе во населено место, може да се има оштетување на покривите, корнење на поголеми дрвја и значителна материјална штета.

Инаку, торнадата се многу ретка појава во Истра, пренесуваат хрватските медиуми.Можеби ќе ве интересира

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води