22 Септември, 2021
0.0203

(ФОТО) ДРВЈА ПАЃАА ВРЗ ВОЗИЛА, ОШТЕТЕНИ СЕ ЗГРАДИ - силно невреме го погоди копното на Хрватска

Објавено во: Балкан 01 Август, 2021

Бурно невреме утрово ги погоди окрузите Сисак-Мославина, Пожега-Славонија, Вировитица-Подравина и Загреб, во Хрватска, оставајќи зад себе материјална штета на згради, паднати дрвја и тешкотии во сообраќајот и снабдувањето со електрична енергија.

Најлошо беше во Банија, каде што ветрот откорна дрвја и оштети куќи, а падна и град. Во Петриња, силниот ветер ги оштети зградите оштетени во земјотресот во декември. Оштетен е и покривот на црквата Свети Лоренс. Многу домаќинства останаа без електрична енергија.

Поради разорниот ветер, дрвјата беа откорнати, но оштетувања беа оставени и на зградите. Оштетен е и кампот кај плажата Петриња.

Пожарникарските служби се на терен за да ги санираат штетите и да го нормализираат сообраќајот. Штети има и во Хрватска Костајница. Невремето ја погоди и областа Мославина.

Невремето во Кутина одзеде дел од покривот на спортската сала на средното училиште „Тин Ујевиќ“, пренесува Сисак-инфо.

Дрвјата ги блокираа патиштата, столбовите паднаа.

Во моментов има над 20 интервенции во тек.

Фото и Извор: Индекс.хр

Можеби ќе ве интересира

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Косовските власти соопштија колку пробни тест таблички издале за 24 часа

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

Рама повика Косово да разговара, Србија да соработува, а ЕУ да посредува

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

(ВИДЕО) Србите на Косово се исмеваат со косовските специјалци

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Вучиќ се воздржа, но Вулин го навреди Милановиќ

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

Без ковид потврда, нема ни работа од дома

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

БЛОКИРАНИ ПРЕМИНИ И ТЕНЗИИ: Вучиќ прашува дали Бриселскиот договор се уште важи?

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

ХОРОР ВО БЕЛГРАД: Пронајдени три тела, две во стравична состојба

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

Еве кој во Грција добива трета доза вакцина против ковид-19

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води

ГРЦИЈА УПАТИ ДЕМАРШ ДО ТУРЦИЈА: Ловеле риби во нивните територијални води