05 Август, 2021
0.0201

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Двајца луѓе од Дебар заразени со корона, се преземат построги мерки за заштита

Објавено во: Македонија 11 Март, 2020

ДВА НОВИ СЛУЧАИ НА ЗАРАЗЕНИ ОД КОРОНА ВО МАКЕДОНИЈА

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната втора прес-конференција за медиумите ги соопшти резултатите од тестирањата за коронавирус на 12-те пациенти.

„Од сите испитани денеска двајца се позитивни на вирусот, тоа се двајца луѓе од Дебар кои биле во непосреден контакт со заразените од Дебар, другите лица кои живеат со нив се негативни, но ќе бидат на домашно лекување, тие нема да бидат хиспитализирани“- рече Филипче.

Повика здравствените работници да не користат одмор во периодов. 

Телефонскиот број на Ало докторе ќе биде пренаменет во кол центар. 

Министерот повика да се зајакнат контролите на границите, посебно за автобускиот превоз. 

Да се прекине со работа во библиотеките и ученичките домови во следните 14 дена. 

МАКЕДОНЦИ НЕ МОЖЕА ДА ЈА ПОМИНАТ СРПСКАТА ГРАНИЦА ВРАЌАЈЌИ СЕ ОД ИТАЛИЈА

Неколку Македонци што живеат во Италија не можат да се вратат во својата земја.

Согласно вчера донесените мерки на српската Влада за забрана за влез на странски државјани кои доаѓаат од жариштата на вирусот Ковид-19, од преминот „Батровци“ на границата на Србија со Хрватска денеска се вратени дваесетина автомобили со околу 50 патници, меѓу кои повеќето македонски државјани кои работат во северниот дел на Италија.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, новите мерки не се применуваат само во патничкиот, туку и во товарниот сообраќај, поради што од граничните премини се вратени и неколку камиони.

Српските гранични служби ја имаат потребната заштитна опрема – ракавици, маски и средства за дезинфекција, а по потреба користат и заштитни костими.

СЗО ПРОГЛАСИ ПАНДЕМИЈА, СОВЕТУВА КАКО ДА СЕ ЗАШТИТИТЕ

Светската здравствена организација сподели видео во кое дава објаснување како се пренесува вирусот Ковид-19 и како да се заштитиме.

Заразата од коронавирус се претвори во пандемија. 

Глобалното проширување на коронавирусот сега го достигна нивото на глобална пандемија, изјави шефот на СЗО, Тедрос Аданом Габриесус, јави ДПА.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Во Калабрија вирусот се прошири во последните неколку дена, раскажува Вито Ди Наполи, по професија деловен консултант, и  жител на овој дел од Италија.

Кој ќе трча против кого на парламентарните избори што ќе се одржат на 12 април, веќе не е тајна.

Двата клучни политички ривали, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, ги скроија пратеничките листи, со кои ќе си ги одмерат силите на претстојното жестоко изборно соочување. 

Македонската чевларска и кожарска индустрија ќе биде една од најпогодените во првиот удар од ширењето на коронавирусот во Европа. 

Цела Италија впрочем е изолирана од светот, а со тоа е недостапна и за македонските партнери - чевларски и кожарски фабрики кои креираат најголем дел од извозот кон оваа земја од Македонија.

Сафет Бишевац откако синоќа се најде на пратеничката листа во Изборната единица 1 како номиниран од редовите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ за „Фактор“ вели дека генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски, не ја зборува вистината кога изутринава тврдеше дека барал да биде пратеник од редовите на владеачката партија.

Малку ќе биде изводливо Владата да носи одлуки за даночни олеснувања и каква било помош за фирмите кои ќе имаат некакви последици од мерките и ограничувањата поради ширењето на коронавирусот

Професорот Тито Беличанец сепак ќе плати казна од 1.000 евра, откако за него Комисијата за хартии од вредност одлучи да поведе прекршочна постапка, бидејќи, според регулаторот, тој го прекршил Законот за хртии од вредност. 

Односно, пред да ги продаде своите акции во компанијата „Тетекс“, имал инсајдерски информации дека таа ќе прекине со производство на тешка конфекција. 

Можеби ќе ве интересира

СТОЈАНКА БЕШЕ ВО СОБАТА, НЕ МОЖЕВ ДА И ПОМОГНАМ - тажната приказна за првата жртва од пожарот во Старо Нагоричане

СТОЈАНКА БЕШЕ ВО СОБАТА, НЕ МОЖЕВ ДА И ПОМОГНАМ - тажната приказна за првата жртва од пожарот во Старо Нагоричане

ПОРТОКАЛОВА ФАЗА НА ЦЕЛА ТЕРИТОРИЈА: Почитувајте ги препораките

ПОРТОКАЛОВА ФАЗА НА ЦЕЛА ТЕРИТОРИЈА: Почитувајте ги препораките

Пет хеликоптери полетуваат кон Пехчево, Ангелов во еден од нив ќе го пренесува гаснењето на пожарот ако има услови

Пет хеликоптери полетуваат кон Пехчево, Ангелов во еден од нив ќе го пренесува гаснењето на пожарот ако има услови

Донесена е одлука за кризна состојба

Донесена е одлука за кризна состојба

Големиот пожар во Старо Нагоричане ја зеде првата жртва?

Големиот пожар во Старо Нагоричане ја зеде првата жртва?

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Борбата со пожарите продолжува, помагаат Србите, а пристигнуваат и Бугарите

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Борбата со пожарите продолжува, помагаат Србите, а пристигнуваат и Бугарите

Пожарникарите ќе бидат наградени со 10.000 денари

Пожарникарите ќе бидат наградени со 10.000 денари

Гужва има на два гранични премини

Гужва има на два гранични премини

Се снимал како пука со пиштол, а видеото го објавил на социјалните мрежи

Се снимал како пука со пиштол, а видеото го објавил на социјалните мрежи