03 Јули, 2020
0.0354

Фити: Лично мислам дека не може да биде загрозен македонскиот јазик

Објавено во: Македонија 18 Ноември, 2019

Лично мислам дека не може да биде загрозен македонскиот јазик, изјави академик Таки Фити во интервју за ТВ 24. 

Најави дека на 3 декември ќе излезат со Повелба за македонскиот јазик.  

„Ќе кажеме дека постои македонскиот јазик и дека имаме огромен број на македонисти во странство и го афирмираат јазикот. Тој е жива материја и мора постојано да се усовршува“ - изјави Фити.

Смета дека со Договорот од Преспа може да се јави проблем во однос на дијалектите во северна Грција, но за македонскиот јазик е категоричен дека не може да биде загрозен, затоа што долго време се твроело на тој јазик, има македонисти ширум светот. 

За Законот за јазици вели дека мултикултурализмот не се гради, со казни, со инспекции. 

Вели дека како МАНУ укажале на некои работи во однос на овој закон, дека треба да има дебата, да се зборува за него обединувачки во Собранието, со факти и аргументи, а не со уцени.

Можеби ќе ве интересира

Повозрасен охриѓанец паднал во провалија

Повозрасен охриѓанец паднал во провалија

КРИВИЧНИ ЗА НАЈМАЛКУ 30 ЛИЦА: Бојан Јовановски ги пријави во обвинителството

КРИВИЧНИ ЗА НАЈМАЛКУ 30 ЛИЦА: Бојан Јовановски ги пријави во обвинителството

Најнова статистика: 128 оздравени пациенти, 7 починати и 165 новозаразени

Најнова статистика: 128 оздравени пациенти, 7 починати и 165 новозаразени

НАЌЕ ЧУЛЕВ НА ГОСТИ КАЈ МИТКО ЈАНЧЕВ - се обновува ли старата партиска врска

НАЌЕ ЧУЛЕВ НА ГОСТИ КАЈ МИТКО ЈАНЧЕВ - се обновува ли старата партиска врска

ЗЕЛ 4.000 ЕВРА НА ЗАЕМ - потоа го малтретирале за да му го земат станот што го заложил

ЗЕЛ 4.000 ЕВРА НА ЗАЕМ - потоа го малтретирале за да му го земат станот што го заложил

ПОЗИТИВНА НА КОВИД -19: Директорката на кумановската болница соопшти дека се заразила

ПОЗИТИВНА НА КОВИД -19: Директорката на кумановската болница соопшти дека се заразила

НЕМА РАМПА ЗА ГРАЃАНИТЕ ОД СРБИЈА И КОСОВО - избрза ли некој со вчерашната најава

НЕМА РАМПА ЗА ГРАЃАНИТЕ ОД СРБИЈА И КОСОВО - избрза ли некој со вчерашната најава

Заев во нови бомби зборува за Бранко Црвенковски

Заев во нови бомби зборува за Бранко Црвенковски

ЌЕ ИМА ЛИ ГАЛИЧКА СВАДБА ГОДИНАВА? Комисијата ќе даде одговор в понеделник

ЌЕ ИМА ЛИ ГАЛИЧКА СВАДБА ГОДИНАВА? Комисијата ќе даде одговор в понеделник