04 Август, 2020
0.0433

Фирми прават масовни тестирања за вработените, трошокот влегува за даночење

Објавено во: Македонија 04 Јули, 2020

Се повеќе компании одлучуваат да спроведат масовен скрининг за вработените. Фирмите кои ќе имаат трошоци за тестирање на своите вработени за Ковид-19 односно ќе одлучат да ги плаќаат тестирањата на новите или на постојните вработени ќе мора и овој трошок да го внесат во основата за оданочување со данок на добивка, потврдуваат од сметководствените и даночни бироа. 

„Трошоците за тестирање за Ковид 19 за вработените согласно постоечката законска регулатива и одредбите на ЗДД се сметаат за непризнат расход истите се вклучуваат во основата за оданочување со данок на добивка, одговараат од Проагенс.

Фирма би прифатила трошок за тест ако евентуално прима нов вработен, од кој бара да е тестиран. Секако веќе има компании кои почнаа масовен скрининг на своите вработени за д абидат сигурни дека се негативни и да се спречи ширењето на заразата во компанијата.

А.Т.

Можеби ќе ве интересира

СКОПЈАНЕЦ УБИЛ ЧОВЕК ВО ДОЛНО ДУПЕНИ - бил откриен откако го нашле трупот во распаѓање

СКОПЈАНЕЦ УБИЛ ЧОВЕК ВО ДОЛНО ДУПЕНИ - бил откриен откако го нашле трупот во распаѓање

ПЕДАЛИНКАТА БЕШЕ ИСПРАВНА И НЕ СЕ ПРЕВРТИ - се јави сопственикот, по момчето уште се трага

ПЕДАЛИНКАТА БЕШЕ ИСПРАВНА И НЕ СЕ ПРЕВРТИ - се јави сопственикот, по момчето уште се трага

АПАСИЕВ ПАК БРАНУВА: Бравата ќе ја смениме, чим им влеговме, нема излегување

АПАСИЕВ ПАК БРАНУВА: Бравата ќе ја смениме, чим им влеговме, нема излегување

ХУМАНОСТ: Вработените во Иутекредит даруваа крв

ХУМАНОСТ: Вработените во Иутекредит даруваа крв

(ФОТО) НЕКОИ ЗА ПРВ ПАТ СТАПНАА ВО СОБРАНИЕТО, ДРУГИ СЕ ОДОМАЌИНЕТИ, ТРЕТИ ЌЕ БИДАТ МИНИСТРИ - пратениците влегоа во Парламентот

(ФОТО) НЕКОИ ЗА ПРВ ПАТ СТАПНАА ВО СОБРАНИЕТО, ДРУГИ СЕ ОДОМАЌИНЕТИ, ТРЕТИ ЌЕ БИДАТ МИНИСТРИ - пратениците влегоа во Парламентот

КОИ ЌЕ БИДАТ НОВИТЕ МИНИСТРИ - почнуваат преговорите за пополнување на Илинденска

КОИ ЌЕ БИДАТ НОВИТЕ МИНИСТРИ - почнуваат преговорите за пополнување на Илинденска

ОД ДЕНЕСКА ПА ВО СЛЕДНИТЕ ТРИ ДЕНА - исплата на социјална и детска заштита

ОД ДЕНЕСКА ПА ВО СЛЕДНИТЕ ТРИ ДЕНА - исплата на социјална и детска заштита

ВО СОБРАНИЕ ДЕНЕСКА НЕМА НИ РУЧЕК НИ КАФЕ - мора да се почитуваат мерките за заштита

ВО СОБРАНИЕ ДЕНЕСКА НЕМА НИ РУЧЕК НИ КАФЕ - мора да се почитуваат мерките за заштита

УСПЕШНИ ТРАНСПЛАНТАЦИИТЕ НА БУБРЕЗИ: Двајцата пациенти закрепнуваат на Клиниката за урологија

УСПЕШНИ ТРАНСПЛАНТАЦИИТЕ НА БУБРЕЗИ: Двајцата пациенти закрепнуваат на Клиниката за урологија