29 Ноември, 2020
0.0275

Филипче: Викендов работиме на брзите тестови

Објавено во: Македонија 24 Октомври, 2020

Венко Филипче, министерот за здравство, денеска одговарајќи на новинарско прашање во Струмица, рече дека викендов ќе биде искористен за што е можна побрза набавка на таканаречените брзи тестови за Ковид-19.

- Еден дел од постапката веќе заврши, сега е втората фаза и верувам дека тоа значајно ќе го олесни пристапот на тестирањата. Овде станува збор за тестови кои се платени од Фондот. Тие се покриени преку матичните лекари и ќе се испраќаат во лабораториите, рече министерот пред медиумите.

Филипче додаде дека ќе има алтернатива и за приватни брзи тестови, но дека на тие цени министерството нема да може да влијае.

Можеби ќе ве интересира

Кирацовски: Поради можници и лажни вести повеќе не сум генерален секретар на СДСМ

Кирацовски: Поради можници и лажни вести повеќе не сум генерален секретар на СДСМ

Нано Ружин: „Патоказот“ би бил само про-форма документ

Нано Ружин: „Патоказот“ би бил само про-форма документ

(ФОТО) Бистата на Мирче Ацев во Алејата на Народните херои во Прилеп „санирана со селотејп“

(ФОТО) Бистата на Мирче Ацев во Алејата на Народните херои во Прилеп „санирана со селотејп“

Полицијата го утврди идентитетот на 17-мина навивачи од вчерашната масовна тепачка во Штип

Полицијата го утврди идентитетот на 17-мина навивачи од вчерашната масовна тепачка во Штип

Хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот

Хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот

Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Стојанче Ангелов до Апасиев: Професоре, дај оладете малку, Мицкоски нема да ви дозволи да предводите фронт

Стојанче Ангелов до Апасиев: Професоре, дај оладете малку, Мицкоски нема да ви дозволи да предводите фронт

Министерство за здравство: Бидете одговорни за време на славите

Министерство за здравство: Бидете одговорни за време на славите

Рикер со писмо за утеха до Заев: Остануваме оптимисти дека меѓувладината конференција ќе се одржи наскоро

Рикер со писмо за утеха до Заев: Остануваме оптимисти дека меѓувладината конференција ќе се одржи наскоро