29 Мај, 2020
0.0524

Филипче: Oд ѓурѓовденската литија има лица кои имаат белодробен наод кој одговара на Ковид -19

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 23 Мај, 2020

Министерот за здравство Венко Филипче во вчерашното интервју за телевизијата 24 Вести објасни дека од ѓурѓовденската литија во Струга, која се одржа на 7 мај, има лица кои имаат белодробен наод кој одговара на Ковид -19. 

„Тоа се луѓе кои присуствувале на литијата. Тие се процесуирани и се следат. Имаме потврдени случаи по десетина, кои присуствувале на семејни настани. Некој од нив несвесен дека е носител на вирусот, или пак во почетна фаза на болеста, не се изолирал и ги заразил другите“, информира Филипче. 

Вели дека новозаразените се луѓе кои не ги почитувале мерките и апелираше до институциите сериозно да санкционираат неправилности.

Вчера во земјава имаше еден смртен случај, и 23 ново заразени од коронавирусот. 

Од нив 12 случаи се во Скопје, по четири нови има во Куманово и во Тетово, два во Прилеп и еден случај во Неготино, информира Министерството за здравство.

Можеби ќе ве интересира

Најчевска: Овој народ не се плаши од смрт, овој народ не мисли воопшто

Најчевска: Овој народ не се плаши од смрт, овој народ не мисли воопшто

СВЕТСКА БАНКА ПРЕДУПРЕДУВА - Олабавувањето на мерките нагло ќе го зголеми бројот на заболени

СВЕТСКА БАНКА ПРЕДУПРЕДУВА - Олабавувањето на мерките нагло ќе го зголеми бројот на заболени

Пензионерите и се заблагодарија на Владата за бесплатниот превоз и за слободното движење

Пензионерите и се заблагодарија на Владата за бесплатниот превоз и за слободното движење

Илија Димовски по високиот број на новозаразени: Чувајте се сами, повеќе нема држава да се грижи за вас!

Илија Димовски по високиот број на новозаразени: Чувајте се сами, повеќе нема држава да се грижи за вас!

Бујар Османи бара да се носат заштитни маски заради заштита на семејството

Бујар Османи бара да се носат заштитни маски заради заштита на семејството

Две петгодишни деца тешко повредени во сообраќајна несреќа

Две петгодишни деца тешко повредени во сообраќајна несреќа

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ЗАСЕДАВА: Нови 58 заразени денеска

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ЗАСЕДАВА: Нови 58 заразени денеска

Д-р Маја Мојсова Мијовска: Првото пресадено срце чука за сите нас

Д-р Маја Мојсова Мијовска: Првото пресадено срце чука за сите нас

Гоце Чакаровски поднел оставка во Владата како национален координатор за здравство

Гоце Чакаровски поднел оставка во Владата како национален координатор за здравство