30 Септември, 2020
0.0243

Филипче: Од 1 Септември се враќа „Мој термин“ и хируршките интервенции во ГОБ „8 Септември“

Објавено во: Македонија 15 Август, 2020

Министерот за здравство Вено Филипче за Сител потврди дека од 1 септември се враќа „Мој термин“ и интервенциите за оние кои не се само ковид-пациенти и итни случаи во Градската општа болница „6 Септември“.

Ова се прави за да се избегнат гужбите во болницата која шест месеци функвионира како ковид-центар, а од следниот месец се отвораат амбулантите и салите за интервенции за сите пациенти.неитните интервенции се враќаат

Според Филипче, со тоа ќе биде двојно намален бројот на прегледи дневно, а секаде ќе има посебвно назначено лице кое ќе одржува дистанца. Оделот за корона ќе биде сместен само на приземје и ќе има капацитет од максимум 50 пациенти

„Ние направивме прераспределба на тој прв спрат и реконструкција на четирите операциони сали, да почнат да функционираат за хронични пациенти, секако со намален капацитет, вели Филипче.

Во моментов во ГОБ „* Септември“ има 10-15 приеми дневно на позитивни случаи на Ковид-19.

Претходно ситѕе пациенти кои имаа потреба од елективни хируршки интервенции беа известени дека ЈЗУ ГОБ „8-ми Септември“ – Скопје не е во можност да работи во претходни услови на „Мој термин“.

Можеби ќе ве интересира

За Катица Јанева наводите на државните ревизори се хајка

За Катица Јанева наводите на државните ревизори се хајка

МВР ја набљудувало Јанкулоска за да не избега

МВР ја набљудувало Јанкулоска за да не избега

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јанакиески доби условна, а Груевски затвор од година и пол, во меѓувреме има препукувања околу онлајн учењето

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Јанакиески доби условна, а Груевски затвор од година и пол, во меѓувреме има препукувања околу онлајн учењето

ВЕЛЕС: Жена се породи во такси возило

ВЕЛЕС: Жена се породи во такси возило

Од Кабинетот на Еди Рама објаснија зошто фотографија од Македонија беше означена како место во Албанија

Од Кабинетот на Еди Рама објаснија зошто фотографија од Македонија беше означена како место во Албанија

НЕМА ФЛЕКСИБИЛНО РАБОТНО ВРЕМЕ: Администрацијата ќе работи од 8 до 16 часот

НЕМА ФЛЕКСИБИЛНО РАБОТНО ВРЕМЕ: Администрацијата ќе работи од 8 до 16 часот

СДСМ ЗА ОБВИНУВАЊАТА НА ВМРО-ДПМНЕ: Крајно незрело е да се напаѓа проект кој е во тест период

СДСМ ЗА ОБВИНУВАЊАТА НА ВМРО-ДПМНЕ: Крајно незрело е да се напаѓа проект кој е во тест период

Министрите потпишаа изјави за почитување на Кодексот за етичко однесување

Министрите потпишаа изјави за почитување на Кодексот за етичко однесување

Одобрен продолжениот престој во училиштата

Одобрен продолжениот престој во училиштата