22 Септември, 2021
0.0229

Филипче: Нови 175 случаи, во Охрид и во Скопје има заразени од семејни прослави

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 11 Јуни, 2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес - конференција изјави дека за 24 часа има 175 нови случаи на заразени од коронавирусот, при што најголем дел се од Скопје. 

Воедно има и 18 оздравени, а 5 пациенти се починати. 

Во Охрид и во Скопје има заразени од семејни прослави. 

Има и заразени во штипските конфекции. 

„Состојбата во Штип и Скопје постепено се смирува, останува Скопје, особено Чаир. Се уште се евидентираат непочитувања на мерката за самоизолација и групирања“, рече министерот. 

Од почетокот на епидемијата има над 3.500 потврдени случаи. 

„Овој бран се уште трае иако две од четири жаришта спласнуваат. Сега сме сконцентрирани на сузбивање на заразата во Скопје“, вели Филипче. 
Вели дека мора да се почитуваат мерките, затоа што вирусот останува тука, а во болниците граѓаните да даваат точни информации. 
„За жал имаме неколку случаи во кои поради неточни информации, повеќе здравствени работници се во изолација и ова не смее да се случува“, додаде министерот. 

Вели дека животот мора да продолжи, и мора да се штитиме себеси и другите околу нас. 

Можеби ќе ве интересира

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Порано во Струга, Кичево или Чаир ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се бореа за градоначалник, а помагаа албанските гласови, сега е обратно

ЉУБЧО ГЕОРГИЕВСКИ: Порано во Струга, Кичево или Чаир ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ се бореа за градоначалник, а помагаа албанските гласови, сега е обратно

ЛЕТО, СЕ ГЛЕДАМЕ СЛЕДНАТА ГОДИНА: Вечерва пристигнува есента

ЛЕТО, СЕ ГЛЕДАМЕ СЛЕДНАТА ГОДИНА: Вечерва пристигнува есента

ОД ПОЧЕТОКОТ НА ПАНДЕМИЈАТА: Граѓанка дури три пати „фатила“ ковид-19

ОД ПОЧЕТОКОТ НА ПАНДЕМИЈАТА: Граѓанка дури три пати „фатила“ ковид-19

ВО ЕДНАТА РАКА ПРОТИВ КОВИД, ВО ДРУГАТА ПРОТИВ ГРИП: Нема никаква опасност да се примаат вакцините истовремено, уверува епидемиологот Стојанов

ВО ЕДНАТА РАКА ПРОТИВ КОВИД, ВО ДРУГАТА ПРОТИВ ГРИП: Нема никаква опасност да се примаат вакцините истовремено, уверува епидемиологот Стојанов

Џес Бејли по две и пол години откако си замина: Се сретна со Пендаровски во Њујорк

Џес Бејли по две и пол години откако си замина: Се сретна со Пендаровски во Њујорк

МИГРАНТИ ПОВТОРНО МИНУВААТ КАЈ ТАБАНОВЦЕ: Досега немало проблеми, но кај мештаните има загриженост

МИГРАНТИ ПОВТОРНО МИНУВААТ КАЈ ТАБАНОВЦЕ: Досега немало проблеми, но кај мештаните има загриженост

ФАКТОР НА ДЕНОТ: По пожарот во Тетово дисциплината е поголема, а во меѓувреме протече документ за набавка на модуларните болници

ФАКТОР НА ДЕНОТ: По пожарот во Тетово дисциплината е поголема, а во меѓувреме протече документ за набавка на модуларните болници

Румен Радев бара Македонија да ги почитува човековите права

Румен Радев бара Македонија да ги почитува човековите права

Меѓу починатите од коронавирусот и денес има млади луѓе

Меѓу починатите од коронавирусот и денес има млади луѓе