04 Август, 2020
0.0316

ФИЛИПЧЕ: Не очекуваме некој голем наплив на пациенти во болниците во земјава

Објавено во: Македонија 13 Јули, 2020

Здравствените власти не очекуваат некој голем наплив на пациенти кои ќе треба да се лекуваат во болниците во земјава од КОВИД-19, изјави денека при посетата на Свети Николе министерот за здравство Венко Филипче. 

„Денеска на Комисијата за заразни болести ги анализиравме податоците од изминатите две недели, минатата недела имаше нешто поголем број на заразени, но не поголем од претходните три недели, значи трендовите се уште се во насока да е приближно ист процентот на новодијагностицирани од вкупно направените тестови и ист процентот на хоспитализирани од вкупниот број на новодијагностицирани. Капацитетите на болниците се менаџираат добро, и во однс на кадарот, со ротација, и во однос на слободни кревети. Во ‚ГОБ 8 септември' и натаму повеќе денови по ред има под 100 пациенти што се примени таму, 80 се лекуваат, а за другите се чекаат резултатите во следните денови. Во државава не очекуваме некој голем наплив на пациенти кои би биле за прием во болница, а во таа смисла на терен епидемиолозите продолжуваат со интензивно тестирање“, рече Филипче.

Тој денеска разговарал со претставници на ДИК, кои укажале дека во поглед на гласањето на болните од корона и оние што се во самоизолација, засега нема никаков проблем.

Можеби ќе ве интересира

ХУМАНОСТ: Вработените во Иутекредит даруваа крв

ХУМАНОСТ: Вработените во Иутекредит даруваа крв

(ФОТО) НЕКОИ ЗА ПРВ ПАТ СТАПНАА ВО СОБРАНИЕТО, ДРУГИ СЕ ОДОМАЌИНЕТИ, ТРЕТИ ЌЕ БИДАТ МИНИСТРИ - пратениците влегоа во Парламентот

(ФОТО) НЕКОИ ЗА ПРВ ПАТ СТАПНАА ВО СОБРАНИЕТО, ДРУГИ СЕ ОДОМАЌИНЕТИ, ТРЕТИ ЌЕ БИДАТ МИНИСТРИ - пратениците влегоа во Парламентот

КОИ ЌЕ БИДАТ НОВИТЕ МИНИСТРИ - почнуваат преговорите за пополнување на Илинденска

КОИ ЌЕ БИДАТ НОВИТЕ МИНИСТРИ - почнуваат преговорите за пополнување на Илинденска

ОД ДЕНЕСКА ПА ВО СЛЕДНИТЕ ТРИ ДЕНА - исплата на социјална и детска заштита

ОД ДЕНЕСКА ПА ВО СЛЕДНИТЕ ТРИ ДЕНА - исплата на социјална и детска заштита

ВО СОБРАНИЕ ДЕНЕСКА НЕМА НИ РУЧЕК НИ КАФЕ - мора да се почитуваат мерките за заштита

ВО СОБРАНИЕ ДЕНЕСКА НЕМА НИ РУЧЕК НИ КАФЕ - мора да се почитуваат мерките за заштита

УСПЕШНИ ТРАНСПЛАНТАЦИИТЕ НА БУБРЕЗИ: Двајцата пациенти закрепнуваат на Клиниката за урологија

УСПЕШНИ ТРАНСПЛАНТАЦИИТЕ НА БУБРЕЗИ: Двајцата пациенти закрепнуваат на Клиниката за урологија

Денеска продолжува потрагата по 16 годишното момче

Денеска продолжува потрагата по 16 годишното момче

Време е за големи попусти, време е за чистка: Дали сте подготвени за Garage Sale?

Време е за големи попусти, време е за чистка: Дали сте подготвени за Garage Sale?

ЕВЕ КАКВО ЌЕ БИДЕ ВРЕМЕТО: Денеска жешко, од утре ќе се изладиме

ЕВЕ КАКВО ЌЕ БИДЕ ВРЕМЕТО: Денеска жешко, од утре ќе се изладиме