29 Мај, 2020
0.0219

Филипче: Испишана е историја, за прв пат е трансплантирано срце од починат дарител

Објавено во: Македонија 23 Мај, 2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес - конференција изјави дека е испишана историја затоа што за прв пат во земјава е трансплантирано срце од починат дарител. 

Вели дека ова го прави многу горд, и ова е чин на човекољубие. 

Тој се надева дека ова ќе биде добар пример за во иднина. 

„Здравјето на граѓаните е на прво место“, вели Филипче, и додаде дека тројца лекари ги обединиле знаењата за да се случи оваа интервенција. 

Професор доктор Сашко Јовев вели дека трансплантацијата била круна на кардиохирургијата. 

„Покажавме дека заедно сме појаки и можеме многу. Пациентот е добар, се надеваме дека ќе биде добар“, рече тој. 

Јовев се надева дека ќе имаме што повеќе донори. 

Доцент доктор Маја Мојсова вели дека ова немаше да биде успешно, доколку семејството не ги донирало органите. 

Доктор Жан Митрев изјави дека ова беше неминовно и мораше да се случи. Се заблагодари на Филипче, затоа што ги сплотил, а целта е една, да се лекуваат пациентите. Вели дека сето ова е една голема, успешна приказна. 

Можеби ќе ве интересира

Најчевска: Овој народ не се плаши од смрт, овој народ не мисли воопшто

Најчевска: Овој народ не се плаши од смрт, овој народ не мисли воопшто

СВЕТСКА БАНКА ПРЕДУПРЕДУВА - Олабавувањето на мерките нагло ќе го зголеми бројот на заболени

СВЕТСКА БАНКА ПРЕДУПРЕДУВА - Олабавувањето на мерките нагло ќе го зголеми бројот на заболени

Пензионерите и се заблагодарија на Владата за бесплатниот превоз и за слободното движење

Пензионерите и се заблагодарија на Владата за бесплатниот превоз и за слободното движење

Илија Димовски по високиот број на новозаразени: Чувајте се сами, повеќе нема држава да се грижи за вас!

Илија Димовски по високиот број на новозаразени: Чувајте се сами, повеќе нема држава да се грижи за вас!

Бујар Османи бара да се носат заштитни маски заради заштита на семејството

Бујар Османи бара да се носат заштитни маски заради заштита на семејството

Две петгодишни деца тешко повредени во сообраќајна несреќа

Две петгодишни деца тешко повредени во сообраќајна несреќа

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ЗАСЕДАВА: Нови 58 заразени денеска

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ЗАСЕДАВА: Нови 58 заразени денеска

Д-р Маја Мојсова Мијовска: Првото пресадено срце чука за сите нас

Д-р Маја Мојсова Мијовска: Првото пресадено срце чука за сите нас

Гоце Чакаровски поднел оставка во Владата како национален координатор за здравство

Гоце Чакаровски поднел оставка во Владата како национален координатор за здравство