04 Јули, 2020
0.0257

Филипче: Идентификувани се луѓето кои патувале со жената заразена со коронавирус

Објавено во: Македонија 26 Февруари, 2020

Министерот за здравство, Венко Филипче вечерва на прес-конференција во Владата изјави дека со комбе во кое имало девет луѓе допатувала жената која е заразена од коронавирус од Италија. 

Патниците кои со неа патувале се од Скопје, и Струмица, а екипи веќе се упатени кај нив за да направат анкета, да се види дали имаат некакви симптоми. 

Овие лица ќе бидат во домашна изолација. 

„Врз основа со колку луѓе контактирале, ќе се утврди дали ќе продолжи изолацијата или ќе бидат префрлени во одделенијата за надзор“, вели Филипче. 

Утре ќе има нови информации на оваа тема. 

Можеби ќе ве интересира

Вирусот не стивнува: Уште 124 заразени, починале шест лица

Вирусот не стивнува: Уште 124 заразени, починале шест лица

Заев: Можна е постизборна коалиција со ДУИ, комуницирам со Алијанса и Алтернатива

Заев: Можна е постизборна коалиција со ДУИ, комуницирам со Алијанса и Алтернатива

Вице Заев за бомбите: Рекла - казала лаги

Вице Заев за бомбите: Рекла - казала лаги

ФОТО: Мила Царовска се бакнува со Кан

ФОТО: Мила Царовска се бакнува со Кан

Бишевац позитивен на коронавирусот

Бишевац позитивен на коронавирусот

Се бориме сега, а се плашиме за есента: Ќе издржи ли здравствениот систем

Се бориме сега, а се плашиме за есента: Ќе издржи ли здравствениот систем

Пукаат бомби од ривалите: Нова аудио снимка за Заеви

Пукаат бомби од ривалите: Нова аудио снимка за Заеви

СУДИЈКАТА КАЦАРСКА РЕАГИРА НА СПОТ НА ВМРО-ДПМНЕ: Отидоа предалеку, ова е злоупотреба на мојот лик

СУДИЈКАТА КАЦАРСКА РЕАГИРА НА СПОТ НА ВМРО-ДПМНЕ: Отидоа предалеку, ова е злоупотреба на мојот лик

И денеска бомби: Јанушев со закани

И денеска бомби: Јанушев со закани