29 Мај, 2020
0.0314

Филипче: Двајца починати пациенти, почнува втората фаза на епидемијата

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 05 Април, 2020

Според последната податоци од Министерството за здравство, денеска починаа уште двајца пациенти заразени со коронавирусот. На Клиниката за Инфективни болести почина пациент од Лабуништа на 63-годишна возраст, со тешка клиничка слика и повеќе коморбидни состојби, додека во болницата 8 Септември почина пациент од Куманово, изјави министерот за здравство Венко Филипче.

Тој додаде дека утре со два направени контролни теста, од Инфективната клиника ќе заминат тројца пациенти кои се во добра општа состоба, а се чекаат и тестови уште  на четворица пациенти и доколку се негативи, и тие ќе бидат ислишани од Клиниката. 

Вкупниот број на заразени лица во земјава изнесува 55, од кои 74 се згрижени на Инфективната клиника. 15 од нив, како што рече министерот се со тешка клиничка слика. 

-Расте трендот на заболени, веќе влегуваме во втората фаза од епидемија, и најверојатно ќе предложиме до Владата засилување на мерките, изјави министерот Филипче.

Тој нагласи дека ќе бидат ставени во функција и останатите здравствени установи, пред се мобилната болница, која како што рече е целосно подготвена со 130 легла, но ќе се активираат и одделенијата во болницата 8 Септември каде на располагање има 100 кревети.

А.Б.


Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 52 позитивни на Ковид - 19, Филипче разочаран од непочитувањето на мерките

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нови 52 позитивни на Ковид - 19, Филипче разочаран од непочитувањето на мерките

СКОПЈЕ СО НАЈМНОГУ ЗАРАЗЕНИ ВО ДРЖАВАТА: Чаир е на врвот меѓу скопските општини

СКОПЈЕ СО НАЈМНОГУ ЗАРАЗЕНИ ВО ДРЖАВАТА: Чаир е на врвот меѓу скопските општини

ГАЛЕРИЈА: Mаски мора да се носат, еве колку граѓаните ја почитуваат мерката

ГАЛЕРИЈА: Mаски мора да се носат, еве колку граѓаните ја почитуваат мерката

ГО ВПЕРИ ПРСТОТ КОН ЧУЛЕВ И МИЦКОСКИ - Лидерот на СДСМ за зголемениот број новозаболени

ГО ВПЕРИ ПРСТОТ КОН ЧУЛЕВ И МИЦКОСКИ - Лидерот на СДСМ за зголемениот број новозаболени

ФИЛИПЧЕ СЕ ПОКАЈА: Немаше да препорачаме отворање на кафеаните да знаевме дека веднаш ќе се прават забави

ФИЛИПЧЕ СЕ ПОКАЈА: Немаше да препорачаме отворање на кафеаните да знаевме дека веднаш ќе се прават забави

ОД ШТО ПОЧИНАЛ 42-ГОДИШНИОТ ГЕРМАНЕЦ - најден е во Скопје, немало насилство

ОД ШТО ПОЧИНАЛ 42-ГОДИШНИОТ ГЕРМАНЕЦ - најден е во Скопје, немало насилство

За Спасовски денешните бројки се резултат од рестриктивниот период

За Спасовски денешните бројки се резултат од рестриктивниот период

МЕРКИТЕ НЕ СЕ ПОЧИТУВААТ: Можни се карантински мерки за општините од каде доаѓаат најмногу заразени

МЕРКИТЕ НЕ СЕ ПОЧИТУВААТ: Можни се карантински мерки за општините од каде доаѓаат најмногу заразени

ГРЦИЈА ГИ ОТКРИ ЗЕМЈИТЕ: И Македоците ќе можат на грчките плажи од 15 јуни

ГРЦИЈА ГИ ОТКРИ ЗЕМЈИТЕ: И Македоците ќе можат на грчките плажи од 15 јуни