26 Јануари, 2020
0.0188

Филипче: Агрегатот на Клинички функционира

Објавено во: Македонија 04 Декември, 2019

Министерот за здравство, Венко Филипле, денеска пред новинарите рече дека агрегатот на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ е во добра состојба и може да функционира доколку има струја во градската мрежа како што се случи во претходните два дена.

Скопските клиники некое време останале без струја во моментот кога падна системот на елекрично напојување во Центар и Карпош , а Универзитетската Клиника за гинекологија вчера соопшти дека бебињата во инкубатор не биле воопшто загрозени кога ЈЗУ ГАК останала без напојување со електрична енергија и нагласија дека секој витален апарат е поврзан на UPS, опција која е во функција додека не се вклучи агрегатот.

– Разговарав уште вчера со директорката на Клиниката и нема потреба од замена на агрегатотот, бидејќи го провериле и тој функционира одлично. Не била доведена во прашање безбедноста на новороденчињата. А осветлувањето во кругот на скопските клиники е подобрено уште претходно, кога беа заменети светилките – изјави Филипче.

Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје откако дошло до прекин на електрична енергија во градската мрежа останала без струја. Како причина бил големиот дефект на трафостаницата во Козле кој голем дел од центарот на Скопје го остави без струја, а при тоа не се вклучил агрегатот, објавија претходно одредени медиуми.


Можеби ќе ве интересира

Димитров: Николовски лаже дека никој од власта не бил во Давос

Димитров: Николовски лаже дека никој од власта не бил во Давос

Бирото за јавна безбедност ќе ја „лови“ порнографската група

Бирото за јавна безбедност ќе ја „лови“ порнографската група

Која е групата за порнографија меѓу средношколците - паника кај професорите и родителите

Која е групата за порнографија меѓу средношколците - паника кај професорите и родителите

Мајката и двата сина го задушиле таткото - МВР ги откри и тие се во притвор

Мајката и двата сина го задушиле таткото - МВР ги откри и тие се во притвор

Оливер Спасовски отиде во Центар Жупа и се пофали со социјалните мерки

Оливер Спасовски отиде во Центар Жупа и се пофали со социјалните мерки

Каде ли отишла младата жена, никој не знае веќе седми ден

Каде ли отишла младата жена, никој не знае веќе седми ден

Ја лажел жената дека му е кум на нејзиниот син и и зел 10 илјади денари

Ја лажел жената дека му е кум на нејзиниот син и и зел 10 илјади денари

Заев и врати на Ла Верита - немаа ништо против мене, инаку ќе ме уништеа

Заев и врати на Ла Верита - немаа ништо против мене, инаку ќе ме уништеа

Ќе го омекне ли Заев Мицкоски за законот - или пак ќе помагаат независните

Ќе го омекне ли Заев Мицкоски за законот - или пак ќе помагаат независните