23 Февруари, 2020
0.0192

Фактор репортажи од Давос: Како Шведска доминира на Форумот?

Објавено во: Економија 24 Јануари, 2020

Американците го „окупираа“, но Швеѓаните ќе ја понесат титулата за незаборавен собир на бизнис и политичката заедница во Давос.

Секоја година традиционално се одржува „Шведскиот ручек” како дел од Светскиот Економски Форум, а под покровителство на кралското семејство на Шведска.На врвот на магичната планина како што го нарекуваат Давос, се наоѓа ресторанот “Шцалп” со поглед кој никому не остава рамнодушен. Овој ресторан бил сосема заборавен од сите, се додека блиски пријатели на принцот не го откриле пред неколку години. Оттогаш, кралското семејство секогаш го одржува „Шведскиот ручек” во Шцалп и ги воодушевува сите.


Темата на ручекот беше во фокус на климатските промени, а Швеѓаните го отворија настанот токму со договорот кој го склучиле заедно со уште четири земји членки на Светскиот енергетски совет до 2045 година да бидат земја без загадување.

Она што ме изненади беше непосредноста на принцот Даниел кој седеше до првиот ред, но до него столчињата беа необележани, а сите делегати и гости можеа да изберат каде ќе седнат без протоколарни насоки. Бизнис ручекот беше за сите гости, а принцот се погрижи да го покаже тоа преку неформалните средби со секој што ќе му пријдеше.

Неколку панел дискусии кој се одвиваа на отворено, во снежната градина на Шцалп беа потвторни со претставници на инвестициски фондови, но и активисти, а моето мислење и она што континуирано се слуша на секој панел на форумот е дека климатските промени ќе влијаат врз економијата и кредитниот рејтинг.


„Ни беа потребни 150 години да се согласиме како да го измериме профитот, го немаме тоа време за одржливоста на нашата планета денес, изјави Ник Говиг од ББС.

“Секоја инвестиција која ја правиме ќе биде најпрво измерена преку целите на одржливиот развој. Покрај кредитниот рејтинг ќе се воведе и рејтинг на одржливост. изјави Ричард Матисон од С&П, агенција која го мери кредитниот рејтинг на инвестициите.

„Пред 4 години, Шведска, Франција, Велика Британија и Данска формират централни банки на одржливост надвор од Г7. Денес имаме 53 такви банки,  изјави претседателот на Англиската Банка.

Најголемо внимание привлече панелот со извршниот директор на Ламбургини, Стефано Доминикали и Натали Робик, извршен директор на Волво. Лабургини работи со Институтот за технологија од Масачусетс на развој на таканаречени хибрид (hybrid) модели, и истакна дека следниот модел на ламбургини ќе биде токму хибрит. Стефано се пожали од недостатокот на квалитетна работна сила, а се пофали дека еден од бенефитите за своите работници е што покрај одличните услови за работа сите работници добиваат SUV или Ауди. 


За Фактор од Давос, Аријана Коскарова, Форбес под 30 и спикер на годинешниот форум во Давос 


Можеби ќе ве интересира

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце