21 Април, 2021
0.0216

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Најавен е полициски час, денеска има нови 316 заразени со коронавирусот

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 08 Март, 2021

МАКЕДОНИЈА Е ПРЕД ВОВЕДУВАЊЕ НА ПОЛИЦИСКИ ЧАС

Заострувањето на рестриктивните мерки е резултат на зголемувањето на бројот на новозаразените случаи, образложи денеска на прес-конференција министерот за здравство, Венко Филипче, кој истовремено потенцираше дека овој бран не е толку силен, во споредба со есента, односно во ноември.

-Евидентно беше во последните неколку недели зголемување на случаите. Ударот не е таков каков што беше на почетокот на ноември, но без разлика, сакаме да бидеме подготвени. Се покажа дека има собири после 22 часот, угостителски објекти кои не почитуваат мерки, собири на јавни места и затоа е оваа мерка. Сакаме да го ублажиме притисокот кон болниците во моментов, и затоа се овие мерки, рече Филипче.

Министерот истовремено појасни дека полицискиот час ќе трае две недели, а викендите нема да бидат исклучок. 

ДЕНЕС ИМА НОВИ 316 ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУСОТ

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 1.562 тестирања, а регистрирани се 316 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 164, Прилеп – 34, Куманово – 16, Кавадарци и Неготино – по 13, Тетово – 12, Гостивар – 10, Охрид – 9, Велес – 8, Гевгелија – 7, Штип – 6, Струмица, Струга и Кочани – по 5, Виница и Богданци – по 2, Кичево, Свети Николе, Крива Паланка, Делчево и Радовиш – по 1.

Регистрирани се 681 оздравени пациенти од:

Скопје – 271, Кавадарци – 85, Прилеп - 42, Охрид – 31, Неготино – 28, Тетово – 24, Куманово – 23, Велес – 22, Струмица – 18, Делчево – 17, Гевгелија – 14, Штип – 13, Валандово – 12, Крива Паланка – 11, Струга, Гостивар и Битола – по 10, Богданци – 7, Кичево – 5, Крушево и Свети Николе – по 4, Радовиш и Кратово – по 3, Дебар, Берово и Кочани – по 2, Ресен, Виница, Демир Капија и Македонски Брод - по 1.

Пријавени се вкупно 11 починати лица. Починати се по 4 пациенти од Скопје (76,81г,79г,62г), по 2 пациенти од Прилеп (77г, 66г) и Крушево (55г,76г) и по 1 пациент од Штип (65г), Битола (85г) и Охрид (59г). Сите единаесет пациенти се починати во болнички услови.

ЗАЕВ ГО ЧЕСТИТАШЕ 8-МИ МАРТ И ПОБАРА ДА СЕ РАСЧИСТИ „ЈАВНА СОБА“

Премиерот Зоран Заев, честитајќи го празникот на жената - 8 Март, во своето видео-обраќање го повика Обвинителството да го расчисти случајот „Јавна соба“.

„Се придружувам во повикот Јавното обвинителство неодложно и темелно да го расчисти случајот „Јавна соба“, кој претставува кривично дело во кое огромен број жени се жртви на родово засновано насилство.  Немаме повеќе ни минута за губење. Жртвите мора да бидат заштитени.

Како премиер, ги повикувам и владините надлежни институции да ги забрзаат измените во законската регулатива, сексуалното вознемирување преку интернет посебно да се регулира и во Кривичниот законик со мерки за итно постапување на овие случаи. Да оневозможиме идни Јавни соби“, рече меѓудругото Заев.

СЕ ОДРЖА СУДЕЊЕ ЗА „ТОРТУРА“

Поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков од затворот Шутка денес беше донесен во судницата за случајот „Тортура“, предметот отворен за бруталното апсење на Љубе Бошкоски, претседателот на „оБединети за Македонија“.

Мијалков е во притвор скоро десет дена, пренесува Алсат, а покрај него, како сведоци денеска во судницата се присутни и неговата сопруга и двајцата синови, пренесува Алсат.

Ивица Коневски, поранешниот градоначалник на Аеродром, исто така е присутен. Тој е еден од главните иницијатори за организирање на вонреден конгрес во ВМРО-ДПМНЕ.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Воведување на целосна забрана за работа во недела со исклучок на дејностите кои се поименично наведени, не оди во полза ниту на економските субјекти, ниту на работниците, ниту на македонската економија како целина, и ќе предизвика сериозни негативни импликации, смета бизнис заедницата.

Повеќето Македонци се против вработување во приватен сектор по етнички клуч, а кај помалите етнички заедници мислењата се поделени. Некои се за, а други против. Едни мислат дека тоа ќе биде добро, други дека е штетно, и дека ќе придонесе квалитетните кадри уште помасовно да си заминуваат од Македонија.

Од аеродромот во Скопје, првите дози од руската вакцина Спутник V директно се пренесени во поликлиниката „Јане Сандански“ каде се ставени во специјален фрижидер кој одржува температура од -20 до -30 степени, изјави за Фактор директорот на Здравствен дом. Д-р. Виктор Исјановски.

Доколку ги затвориме во недела нашите шопинг центри, граѓаните од регионот ќе пазарат во тие во Косово и Србија, рече на денешната панел дискусија Игор Давков од Скопје Ист гејт, трговскиот центар кој е се уште во фаза на изградба. 

Можеби ќе ве интересира

Маж си ја убил сопругата во Струга

Маж си ја убил сопругата во Струга

Продолжуваат мерките за ограничување на движењето до 27 април, но предвидени се исклучоци

Продолжуваат мерките за ограничување на движењето до 27 април, но предвидени се исклучоци

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонија ќе набавува вакцини од „Торлак“, Македонците кои се вакцинира, може да се ревакцинираат во Србија

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Maкедонија ќе набавува вакцини од „Торлак“, Македонците кои се вакцинира, може да се ревакцинираат во Србија

Охриѓанец дал 4.500 евра на измамници кои го лажеле дека ќе добие наследство од Франција

Охриѓанец дал 4.500 евра на измамници кои го лажеле дека ќе добие наследство од Франција

Бројката на починати од коронавирусот надмина 4.500

Бројката на починати од коронавирусот надмина 4.500

Земјотрес е регистриран во западна Македонија

Земјотрес е регистриран во западна Македонија

Србите во Македонија нема да плаќаат патарини од 15 јуни до 15 август

Србите во Македонија нема да плаќаат патарини од 15 јуни до 15 август

НЕДЕЛЕН ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ: Се намалува бројот на заразени и починати

НЕДЕЛЕН ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ: Се намалува бројот на заразени и починати

Регистрирани се 766 нови случаи на КОВИД-19 и 31 починат

Регистрирани се 766 нови случаи на КОВИД-19 и 31 починат