31 Јануари, 2023
0.0242

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaстриот верува дека уставните измени ќе поминат, вели пратеници ќе гласаат по сопствено убедување

Објавено во: Македонија 17 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

КАСТРИОТ РЕЏЕПИ СМЕТА ДЕКА ЌЕ ИМА ДВОТРЕТИНСКО МНОЗИНСТВО ЗА УСТАВНИ ИЗМЕНИ

Мислам дека секогаш ќе има совесни пратеници да го искористат уставно загарантираното право да гласаат по сопствено убедување, иако не би било во линија со партијата, вели независниот пратеник Кастриот Реџепи, кој беше исклучен од Беса откако пред точно една година ја спаси владата на СДСМ и ДУИ. 

Тој во интервју за  „Фокус“ вели дека ќе се обезбеди двотретинско мнозинство за уставни промени, неопходно за отворање на преговарачките поглавја со ЕУ.

„Верувам во тоа, зашто сам сум гласал против позицијата на политичката партија, иако немаше одлука на органите. Гласав различно од партијата“, рече Реџепи. 

ЧОВЕКОТ КОЈ ЛИЧИ НА РАДЕ ШЕРБЕЏИЈА Е СОВЕТНИК НА ЛЕВИЦА

Човекот за кого може на прв поглед да се каже дека е двојник на легендарниот актер Раде Шербеџија, всушност е Славко Митевски (56) од Скопје. Тој е советник на Левица во Општина Карпош.

„Раде не ми беше инспирација, случајно беше со редослед на настани и многу луѓе влијаеа на мојот изглед“, вели Славко.

РУСИЈА ВЛЕЗЕ ВО РЕЦЕСИЈА

Руската економија падна во рецесија. Бруто домашниот производ е намален за четири отсто во третиот квартал, покажува првата проценка за економската активност на рускиот статистички институт Росстат.

Според нивните податоци, и економијата во вториот квартал паднала за околу четири отсто.

Според француската новинска агенција АФП, контракцијата на руската економија во третиот квартал била помала отколку што предвидувале аналитичарите. Тие проценуваа дека падот ќе биде 4,5 отсто.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Руската нафтена компанија „Лукоил“ ја проширува мрежата од бензински станици во ера кога растат цените на нафтените деривати и нивната побарувачка. Во изминатите месец дена трговецот со горива регистрирал две нови подружни - две нови бензински станици кои треба да се изградат во градови во кои досега „Лукоил“ не бил застапен.

Годишнината од присуството на МТЕЛ на пазарот во Македонија од компанијата го одбележаа со нови понуди за клиените кои нудат посеби бенефити, а првите луѓе во земјава најавуваат и проширување на продажната мрежа.

Сите осум фудбалски прволигаши (за кои има официјални и јавно достапни податоци од базата на берзата) лани има вкупен приход (агрегат) што одвај надминува 5 милиони евра од кои 2,5 милиони евра се приходи на ланскиот шампион тетовска „Шкендија“! 

Само во држава како Македонија, пошироката јавност не се сензибилизира на веста која вчера пристина од првата монетарна куќа во земјава, а таа е дека основната каматна стапка која служи како репер за сите други, се зголемува за фантастични 0,75 процентни поени во еден наврат, или, нејзиното ниво се искачи на веќе одамна заборавените 4,25 проценти.

Можеби ќе ве интересира

ПОТВРДЕН ПРВИОТ СЛУЧАЈ ВО СРБИЈА - паразит кој метастазира во телото и личи на канцерогено тело, еве за каква болест станува збор

ПОТВРДЕН ПРВИОТ СЛУЧАЈ ВО СРБИЈА - паразит кој метастазира во телото и личи на канцерогено тело, еве за каква болест станува збор

ТРИ ПАТИ МЕРИ, ЕДНАШ СЕЧИ - Владата се огласи за средбата Ковачевски - Таравари, работните состаноци продолжуваат

ТРИ ПАТИ МЕРИ, ЕДНАШ СЕЧИ - Владата се огласи за средбата Ковачевски - Таравари, работните состаноци продолжуваат

ТАСЕВА: РЕЗУЛТАТОТ Е ЗАГРИЖУВАЧКИ, а веќе 20 години зборуваме за системска борба против корупцијата

ТАСЕВА: РЕЗУЛТАТОТ Е ЗАГРИЖУВАЧКИ, а веќе 20 години зборуваме за системска борба против корупцијата

ПОБЕДИ МАКЕДОНИЗМОТ ВО СКОПЈЕ: Лубомир Ќучуков очекува засилување на тензиите меѓу Македонија и Бугарија

ПОБЕДИ МАКЕДОНИЗМОТ ВО СКОПЈЕ: Лубомир Ќучуков очекува засилување на тензиите меѓу Македонија и Бугарија

Спасовски до Пандов: Постои полиција за чување на гробот на Гоце Делчев

Спасовски до Пандов: Постои полиција за чување на гробот на Гоце Делчев

ОСМАНИ ВО БРИСЕЛ: Еве со кои високи функционери денес има средби

ОСМАНИ ВО БРИСЕЛ: Еве со кои високи функционери денес има средби

Донација на Ракометната федерација за „СОС Детско село“

Донација на Ракометната федерација за „СОС Детско село“

Ќучуков: Тоа што во Скопје грешат за историјата не значи дека ние во Софија се однесуваме паметно

Ќучуков: Тоа што во Скопје грешат за историјата не значи дека ние во Софија се однесуваме паметно

Муса Џафери: Груби само се крие и се брани зад ликот на Али Ахмети

Муса Џафери: Груби само се крие и се брани зад ликот на Али Ахмети