17 Јануари, 2022
0.0206

ФАКТОР ДОЗНАВА-КОВАЧЕВСКИ ИМА ОГРОМНА ПОДДРШКА ОД КАРПОШОВОТО И БРАНКОВОТО КРИЛО НА СДСМ: Ќе има големи позитивни промени во партијата

Објавено во: Македонија 27 Ноември, 2021

Откако заменик министерот за финасии, Димитар Ковачевски потврди дека ќе ја поднесе кандидатурата за иден претседател на владејачката партија-СДСМ во рок од 7 дена со подготвена програма, извори на Фактор брифираат дека тој има огромна поддршка од карпошовото крило на СДСМ.

Велат дека на 12.декември, за кога се закажани внатрепартиските избори, Ковачевски ќе биде безрезервно поддржан од Радмила Шекеринска, актуелната министерка за одбрана, од Душко Вескоски, кој беше кандидат на СДСМ за градоначалник на Карпош, од екс-градоначалникот Стефан Богоевски. Ковачевски ќе има силна поддршка и од Пеце Мирчевски- директорот на Заеднички служби, како и Виктор Исјановски-директор на Здравствен дом Скопје, а изворите на Фактор велат дека на страната на Ковачевски се и Леонид Наков и Игор Ивановски-Шема, луѓето кои во редовите на СДСМ важат за големи приврзаници на Бранко Црвенковски.

На листата на поддржувачи на Ковачевски, како што велат изворите за Фактор, се и имињата на Ангелчо Андоновски, поранешниот директор на Институтот за белодробни заболувања кај децата-Козле, а сегашен управник на Лекарските комисии, но и струмичкото крило на Карпош, Андреј Манолев и Тунџев, директорот на Катастар. 

-Ќе има големи и позитивни промени во партијата, што секако ќе биде во насока за доброто на државата. Поддршката за Ковачевски води кон новиот бран реализирања на реалната и барана програма на која се занова СДСМ. Ова се прогресивни сили кои на 12.декември сета поддршка ќе му ја дадат на Димитар Ковачевски, кој долги години е во СДСМ и е навистина етаблиран кадар во партијата, велат изворите на Фактор.

Инаку, синоќа беше прифатена оставката на премиерот Зоран Заев од функцијата претседател на Социјалдемократскиот сојуз.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

САКАМЕ ПРАВАТА НА БУГАРИТЕ ДА БИДАТ ВКЛУЧЕНИ ВО УСТАВОТ НА РСМ, А МАКЕДОНСКО МАЛЦИНСТВО ВО БУГАРИЈА НЕМА: Петков за БТВ

САКАМЕ ПРАВАТА НА БУГАРИТЕ ДА БИДАТ ВКЛУЧЕНИ ВО УСТАВОТ НА РСМ, А МАКЕДОНСКО МАЛЦИНСТВО ВО БУГАРИЈА НЕМА: Петков за БТВ

МАКЕДОНИЈА ВО „ЦРВЕНАТА ЗОНА“ ЗА БУГАРИЈА: Од 19.јануари и децата над 12 години мора да имаат негативен ПЦР тест, во спротивно следува 10-дневен карантин

МАКЕДОНИЈА ВО „ЦРВЕНАТА ЗОНА“ ЗА БУГАРИЈА: Од 19.јануари и децата над 12 години мора да имаат негативен ПЦР тест, во спротивно следува 10-дневен карантин

УШТЕ НЕКОЛКУ ЧАСА ДО ИЗГЛАСУВАЊЕ НА НОВАТА ВЛАДА: Опозицијата бара предвремени избори, власта тврди дека легитимитетот е добиен на изборите пред две години

УШТЕ НЕКОЛКУ ЧАСА ДО ИЗГЛАСУВАЊЕ НА НОВАТА ВЛАДА: Опозицијата бара предвремени избори, власта тврди дека легитимитетот е добиен на изборите пред две години

ОД 1.348 НОВОЗАРАЗЕНИ 145 ГРАЃАНИ ПО ВТОР ПАТ СЕ ИНФИЦИРАНИ СО КОВИД: Починаа 8 пациенти

ОД 1.348 НОВОЗАРАЗЕНИ 145 ГРАЃАНИ ПО ВТОР ПАТ СЕ ИНФИЦИРАНИ СО КОВИД: Починаа 8 пациенти

Пред точно 14 години почина Никола Кљусев-првиот премиер на независна Република Македонија

Пред точно 14 години почина Никола Кљусев-првиот премиер на независна Република Македонија

Работните активности на булеварот „Александар Македонски“: Протокот на возила е овозможен само на една коловозна лента

Работните активности на булеварот „Александар Македонски“: Протокот на возила е овозможен само на една коловозна лента

ИНЦИДЕНТ НА ИНФЕКТИВНОТО ОДДЕЛЕНИЕ ВО ОХРИД: Физички е нападната вработена

ИНЦИДЕНТ НА ИНФЕКТИВНОТО ОДДЕЛЕНИЕ ВО ОХРИД: Физички е нападната вработена

ПОВЕЌЕ ОД 300 ПОЗИТИВНИ КОМЕНТАРИ САМО ЗА ПОЛОВИНА ЧАС: Венко Филипче во операциона сала-успешно завршена операција кај млада пациентка

ПОВЕЌЕ ОД 300 ПОЗИТИВНИ КОМЕНТАРИ САМО ЗА ПОЛОВИНА ЧАС: Венко Филипче во операциона сала-успешно завршена операција кај млада пациентка

САТЕЛИТИ КРУЖАТ НАД БЕЛГРАД-НЕДОВОЛНО ЈАСНИ СНИМКИ ОД НЕШТО ШТО СЕ ДВИЖИ ВО РЕКАТА: Потрагата по Матеј добива нова димензија

САТЕЛИТИ КРУЖАТ НАД БЕЛГРАД-НЕДОВОЛНО ЈАСНИ СНИМКИ ОД НЕШТО ШТО СЕ ДВИЖИ ВО РЕКАТА: Потрагата по Матеј добива нова димензија