31 Јануари, 2023
0.0211

Европа ја чека рецесија?

Објавено во: Економија 05 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Европскиот комесар за економија Паоло Џентилони вели дека Европа ќе западне во рецесија оваа зима и растот нема да се врати пред пролетта.

На состанокот на Еврогрупата, со кој ќе претседава нејзиниот претседател Паскал Донахју, министрите ќе разговараат за целокупната буџетска ситуација и перспективите во еврозоната и ја разгледуваат економската и фискалната состојба на земјите-членки на еврозоната.

Додека се обидуваат да ја намалат зависноста од руската енергија, земјите од ЕУ се свртуваат кон гасот од САД, но плаќаат четири пати повеќе за него отколку неговата цена во Америка.

Компаниите планираат нови инвестиции во САД или дури и преселување на постоечките компании од Европа во Америка. Поевтината енергија ја прави Кина поатрактивна за инвестиции.

Централната банка очекува рецесија во Германија во зимската половина од годината.

Можеби ќе ве интересира

Лани државата за 17 отсто ги зголемила приходите од даноци

Лани државата за 17 отсто ги зголемила приходите од даноци

НОВ БРАН ПРОТЕСТИ ЈА ПАРАЛИЗИРАА ФРАНЦИЈА: Училиштата затворени, сообраќајот во застој

НОВ БРАН ПРОТЕСТИ ЈА ПАРАЛИЗИРАА ФРАНЦИЈА: Училиштата затворени, сообраќајот во застој

Анѓушев: Од мај продажба на електрична енергија за извоз

Анѓушев: Од мај продажба на електрична енергија за извоз

ПЕНЗИСКИОТ ФОНД НА НОРВЕШКА ДОЖИВЕА НАЈГОЛЕМА ЗАГУБА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 25 ГОДИНИ: Помалку има дури 152 милијарди евра

ПЕНЗИСКИОТ ФОНД НА НОРВЕШКА ДОЖИВЕА НАЈГОЛЕМА ЗАГУБА ВО ПОСЛЕДНИТЕ 25 ГОДИНИ: Помалку има дури 152 милијарди евра

Бектеши открива: Гасот доаѓа од Турција и Грција

Бектеши открива: Гасот доаѓа од Турција и Грција

Официјално: Над 10.000 Македонци лани работеле како странци во Хрватска

Официјално: Над 10.000 Македонци лани работеле како странци во Хрватска

За колку се намали вредност на рубљата во однос на доларот?

За колку се намали вредност на рубљата во однос на доларот?

ПОТРЕБНИ СЕ И ВО ЈАВЕН И ВО ПРИВАТЕН СЕКТОР: Оваа професија станува популарна

ПОТРЕБНИ СЕ И ВО ЈАВЕН И ВО ПРИВАТЕН СЕКТОР: Оваа професија станува популарна

Прогнозите на ММФ контрадикторни: „Очекувајте го неочекуваното“, а оваа земја дефинитивно оди во рецесија

Прогнозите на ММФ контрадикторни: „Очекувајте го неочекуваното“, а оваа земја дефинитивно оди во рецесија