22 Октомври, 2019
0.0228

Ердоган: После акцијата нема да има џихадисти на северот од Сирија

Објавено во: Свет 10 Октомври, 2019

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рекол дека нема да има џихадисти на Исламска држава по акцијата во северна Сирија во регионот, но и дека сириските бегалци лоцирани во Турција ќе бидат испратени во Европа, ако европските држави ја означат турската интервенција како окупација.

Реџеп Таип Ердоган кажал дека гарантира дека откако турската армија ќе ја нападне северна Сирија, нема да има џихадисти на Исламска држава во регионот.

Разговарајќи со претставниците на неговата партија, Ердоган потенцирал дека заробените борци на Исламска држава остануваат во затвор и дека некои од нив ќе ги преземат земјите од каде потекнуваат.

Ердоган истакнал и дека 3,6 милиони сириски бегалци ќе бидат испратени во ЕУ доколку Унијата го карактеризира упадот на турската армија во северна Сирија како окупација.

Исто така, по реакциите на меѓународната заедница за инвазијата на турската војска во североисточна Сирија, рече дека акцијата ќе го поддржи територијалниот интегритет на Сирија.

„Тие не се искрени, тие само ги кажуваат зборовите. Ние спроведуваме активности и ние сме различни во тоа“, кажал Ердоган, за обвинувањата направени од Саудиска Арабија и Египет на штета на Турција.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

СЕ ПОТПИШУВА ПЕТИЦИЈА: Британците бараат нов референдум

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

(ВИДЕО) ТРИ ЖРТВИ ВО ПРОТЕСТИТЕ ВО ЧИЛЕ: Власта се откажа од поскапувањето на превозот

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

БРИТАНЦИТЕ САКААТ НОВ РЕФЕРЕНДУМ: Протести се одржаа во Лондон

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ И ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Чилеанците се бунтуваат против поскапиот јавен превоз

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ВИДЕО) СЕ УРНА БРАНА ВО РУСИЈА: Водата носеше се пред себе, има 13 мртви

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

(ФОТО+ВИДЕО) УАПСЕНИ 27 ЛУЃЕ: Полицијата воспостави ред во Барселона

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

НЕМА ПРИМИРЈЕ ВО СИРИЈА: Ердоган се заканува

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

(ВИДЕО) НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ ВО БАРСЕЛОНА: Ги разгневија пресудите за Каталонците кои го организираа референдумот

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија

САД ЌЕ ПОМОГНЕ: Турците ја прекинуваат офанзивата во Сирија