11 Август, 2020
0.0406

Ердоган нема да чека долго, на 24 јули во Аја Софија почнуваат молитвите

Објавено во: Свет 11 Јули, 2020

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган објави дека првата молитва во Аја Софија ќе се одржи во петок, 24 јули.

Обраќајќи се пред народот, Ердоган рече дека, како и во сите џамии во земјата, „вратите на Аја Софија ќе бидат отворени за сите и дека билетите веќе нема да се наплаќаат како што се случуваше кога таа беше музеј“.

Тој ја нарече Аја Софија „бисер на Истанбул“ и ги советува граѓаните да не го посетуваат пред вратите да бидат официјално отворени.

„Планираме да ја отвориме Аја Софија како џамија со молитва на 24 јули. Како и сите наши џамии, портите на Аја Софија ќе бидат отворени за сите, нашите граѓани и странци, муслимани и немуслимани“, рече Ердоган.

Ердоган рече дека тие ги отстраниле објектите пред Аја Софија, каде седеле чуварите и вработените кои собирале билети.

Според турскиот весник „Хуријет“, во храмот ќе бидат поставени специјални средства - завеси што ќе ги покриваат иконите за време на молитвата, додека теписите ќе бидат поставени на подот. По влегувањето во храмот, посетителите ќе треба да ги соблечат чевлите.

На 10 јули турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган потпиша декрет да ја претвори Аја Софија во џамија. Оваа уредба ја отповика одлуката на турските власти од 1934 година овој храм да се претвори во музеј.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ТЕОРИИТЕ НА ЗАГОВОР НЕ СЕ ТОЧНИ: Лекар трчаше 35 километри носејќи маска

(ВИДЕО) ТЕОРИИТЕ НА ЗАГОВОР НЕ СЕ ТОЧНИ: Лекар трчаше 35 километри носејќи маска

До крајот на годината ќе има вакцина за коронавирусот?

До крајот на годината ќе има вакцина за коронавирусот?

(ВИДЕО) КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени

(ВИДЕО) КРВАВИ ПРОТЕСТИ ВО БЕЛОРУСИЈА: Една жртва и стотици повредени

Ова се 11-те симптоми на коронавирусот

Ова се 11-те симптоми на коронавирусот

СЗО: Нема пари за борба против пандемијата

СЗО: Нема пари за борба против пандемијата

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БАЛТИМОР: Eден човек загина, има и повредени

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БАЛТИМОР: Eден човек загина, има и повредени

Вработен во болница украл паричник на починат од коронавирусот

Вработен во болница украл паричник на починат од коронавирусот

Научниците открија кои маски се најбезбедни

Научниците открија кои маски се најбезбедни

Либан остана без влада, сите си поднесоа оставка

Либан остана без влада, сите си поднесоа оставка