21 Април, 2021
0.0185

ЕМА: Земјите на ЕУ да се воздржат од одобрување на Спутник V, се прават потребните проверки за квалитет и безбедност

Објавено во: Свет 08 Март, 2021

Високата функционерка во бордот на Европската агенција за лекови (ЕМА), Криста Виртумер-Хохе, ги повика членките на Европската унија да се воздражат од издавање одобрувања за итна употреба на руската вакцина против Ковид-19, додека агенцијата целосно не ја испита нејзината сигурност и ефикасност, пишува денеска угледниот Ројтерс.

Медиумот ја пренесува и нејзината изјава дадена за јавниот австриски сервис ORF во која Хохе вели дека се потребни повеќе податоци за да направат анализа, односно соодветна процена.

-Во моментов немаме податоци за вакцинираните лица, тоа сѐ уште е непознато. Затоа би ги повикала членките на ЕУ засега да не издаваат одобрување за вакцината „Спутник V“ за итна употреба“, изјави Виртумер-Хохе, која истовремено не ја исклучи можноста ЕМА да даде зелено светло за оваа вакцина.

-Во догледно време, кога ќе бидат проверени и разгледани сите релевантни податоци, „Спутник V“ може да биде на пазарот на ЕУ. ЕМА веќе започна со експертизата. Податоците кои ни пристигнуваат од рускиот производител ќе бидат прегледани во согласност со европските стандарди за квалитетот, безбедноста и ефикасноста. Доколку сѐ биде во согласност со споменатите стандарди, вакцината ќе биде одобрена и во ЕУ , рече Хохе.


Можеби ќе ве интересира

Дванаесет земји од ЕУ до средината на јули ќе вакцинираат 70 отсто од населението

Дванаесет земји од ЕУ до средината на јули ќе вакцинираат 70 отсто од населението

Предупредување на СЗО по најлошата недела од почетокот на пандемијата: Инфекциите растат со застрашувачка брзина

Предупредување на СЗО по најлошата недела од почетокот на пандемијата: Инфекциите растат со застрашувачка брзина

НОВ ПРЕДИЗВИК ЗА ИЗРАЕЛ: Кај нив се појави индискиот сој, вакцината на Фајзер е делумно ефикасна

НОВ ПРЕДИЗВИК ЗА ИЗРАЕЛ: Кај нив се појави индискиот сој, вакцината на Фајзер е делумно ефикасна

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА КИНЕСКАТА ВАКЦИНА, СТИГНАА ОД ОАЕ - во 93 отсто од случаите штити од потешки облици на корона, а еве дали има смртни исходи

ТРАНСФЕР НА ВЛАСТА ОД СЕМЕЈСТВОТО КАСТРО: Куба доби нов лидер по повлекувањето на Раул Кастро

ТРАНСФЕР НА ВЛАСТА ОД СЕМЕЈСТВОТО КАСТРО: Куба доби нов лидер по повлекувањето на Раул Кастро

ЕМА денеска ќе се изјасни за вакцината на Џонсон и Џонсон: Во САД по примање на Јансен почина млада жена, таму вакцината е суспендирана

ЕМА денеска ќе се изјасни за вакцината на Џонсон и Џонсон: Во САД по примање на Јансен почина млада жена, таму вакцината е суспендирана

Стотици вакцини од АстраЗенека завршуваат во ѓубре: Граѓаните одбиваат да ја примаат во повеќе земји

Стотици вакцини од АстраЗенека завршуваат во ѓубре: Граѓаните одбиваат да ја примаат во повеќе земји

Поради еден заразен со коронавирусот воведуваат карантин

Поради еден заразен со коронавирусот воведуваат карантин

Потврдите за вакцинација се дискриминирачки, порачуваат од СЗО

Потврдите за вакцинација се дискриминирачки, порачуваат од СЗО