09 Март, 2021
0.0204

ЕКСПЕРТ ОД РУСИЈА: Меѓу првата и втората доза од вакцината треба да поминат од 35 до 40 дена

Објавено во: Свет 23 Јануари, 2021

Имуниот одговор на новиот коронавирус не се развива пред 32 до 45 дена после вакцинација или максимално 52 дена после, вели Александар Горелов, заменик директор за наука на Централниот истражувачки институт за епидемиологија. 

Знаеме дека антителата не се произведуваат пред да поминат 32 до 45 дена, додека максималната количина се развива после четири периоди на инкубација или 56 дена, кога можеме слободно да дишеме. Меѓутоа, тоа не значи дека можеме да престанеме да ги носиме маските“, рекол Горелов, како што јавува ТАСС.

Горелов истакнал дека луѓето не треба да се грижат ако од некоја причина го пропуштат датумот на другата доза.

„Тоа не е толку критично, бидејќи светот има информации дека одредени земји ја применуваат вакцинацијата во рок од шест недели. Заради тоа мислам дека времето би можело да биде избрано во овој рок. Веќе сме свесни дека тоа е класичен пример, односно од 30 до 45 дена меѓу вакцинациите е прифатлива временска рамка“, рекол експертот.

Русија на 18 јануари почна масовна вакцинација против коронавирусот. Граѓаните можат бесплатно да добијат една од двете регистрирани вакцини „Спутник V“ или ЕпиВаКорона.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ОТКРИЕНА Е ПЛАНИНА СО ЗЛАТО ВО КОНГО: Луѓето се натпреваруваа кој ќе ископа повеќе

(ВИДЕО) ОТКРИЕНА Е ПЛАНИНА СО ЗЛАТО ВО КОНГО: Луѓето се натпреваруваа кој ќе ископа повеќе

ЦРН РЕКОРД: Италија надмина 100.000 починати од коронавирусот

ЦРН РЕКОРД: Италија надмина 100.000 починати од коронавирусот

ИЗРАЕЛЦИТЕ ЛИДЕРИ: Натанјаху најави дека за месец дена ќе се справат со епидемијата

ИЗРАЕЛЦИТЕ ЛИДЕРИ: Натанјаху најави дека за месец дена ќе се справат со епидемијата

Поради новите соеви има опасност од појава на „пандемија во пандемија“

Поради новите соеви има опасност од појава на „пандемија во пандемија“

ОШТЕТЕНИ СЕ НЕКОЛКУ КУЌИ: Украинската армија го гранатираше Доњецк

ОШТЕТЕНИ СЕ НЕКОЛКУ КУЌИ: Украинската армија го гранатираше Доњецк

Во повеќе европски земји на сила е полициски час

Во повеќе европски земји на сила е полициски час

ЕМА: Земјите на ЕУ да се воздржат од одобрување на Спутник V, се прават потребните проверки за квалитет и безбедност

ЕМА: Земјите на ЕУ да се воздржат од одобрување на Спутник V, се прават потребните проверки за квалитет и безбедност

Швајцарците изгласаа: Забрането носење бурки на јавни места

Швајцарците изгласаа: Забрането носење бурки на јавни места

Папата во Ирак се сретна со таткото на Алан Курди

Папата во Ирак се сретна со таткото на Алан Курди