23 Февруари, 2020
0.0191

Ексклузивна репортажа од Давос за Фактор: Како земјите го користат Давос за да привлечат странски инвеститори?

Објавено во: Економија 25 Јануари, 2020

Светскиот економски форум е најмоќната конференција во светот. Но иако климатските примени се во фокусот, она за што доаѓаат сите се нови бизнис контакти, нови релации, можности за соработка, инвестиции.

Паралелно со Форумот, дел од земјите учесници се фокусирани и на собирање и привлекување на инвеститорите да ги посетат своите куќи. Велам куќи бидејќи тука нема штандови. Ова е форум на највисоко ниво каде доколку сакате да се претставите потребно е да закупите простор и тоа на највисоко ниво.

Русија, Украина, Швајцарија, Саудиска Арабија, Полска, Индија, Јужна Кореа се само дел од куќите кои можат да се забележат на Променадата.

Речиси сите од нив соработуваат со медиум и дел од настаните се одржуваат токму во нивните куќи. 

Но, овие куќи не се никогаш празни, агендата за четиридневниот настан е исполнета со бројни панел дискусии, паралелни конференции, забави, традиционални евенти. Во куќата на Јужна Кореа има дури и бесплатен Старбакс ресторан. Земјите прават се само за да ве привлечат да влезете кај нив.

Додека ја пишувам колумната ми стигна потсетување дека вечер на завршната забава во куќата на Украина ќе има настап Руслана.

Освен куќи, традиционално земјите организираат и вечерен собир, а уште поголема е честа ако гостин на собирот ти е токму основачот на Светскиот Економски Форум.

Најмоќниот човек на Форумот, а воедно и основачот Клаус Шваб ја отвори Индонезиската вечер со што им даде особено значење и предизвика лавина од овации.

Шваб изјави дека е пресреќен бидејќи за него Светскиот Економски Форум станал место за јавни и приватни партнерства. 

Во својот говор ја потенцираше соработката на Индонезија со Светскиот Економски Форум и наведе дека во јули месец ќе ја посети Индонезија бидејќи таму ќе се одржи Азискиот Економски Форум дел од Светскиот Економски Форум.

Што значеше посетата на Шваб за 300 инвеститори, бизнисмени, иноватори во салата?

Одлучете сами.

За Фактор од Давос, Аријана Коскарова, Форбес под 30 и спикер на годинешниот форум во Давос


Можеби ќе ве интересира

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

НОВИ ВРАБОТУВАЊА: Министерката Ангеловска очекува невработеноста да се намали на 16 отсто

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

РАЗЛИКA ВО ПЛАТИ: Со четири месеци работа земаат колку еден програмер

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Компаниите бараат владеење на правото, со Италија има можност за поголема соработка

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

Анѓушев на 98 години - Стопанска комора: Порано проблемот беа финансиите, сега кадарот

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце