21 Февруари, 2020
0.0445

Екатерини Сакеларопулу стана првата жена-претседател на Грција

Објавено во: Балкан 22 Јануари, 2020

Екатерини Сакеларопулу стана првата жена претседател на Грција. На свеченото гласање во грчкиот парламент, тaa беше избран со огромно мнозинство од 261 глас, односно со поддршка од најголемите три грчки партии.

Претседателот на законодавниот дом Константинос Тасулас истакна дека гласовите за Сакеларопулу далеку го надминале потребното двотретинско мнозинство. Од вкупно 294 присутни членови, 33 беа отсутни.

Актуелниот претседател Прокопис Павлопулос телефонираше на новоизбраната претседателка и изрази искрени честитки, како и успех во извршувањето на нејзините должности.

Инаугурацијата на Сакеларопулу е закажана на 13 март.

Можеби ќе ве интересира

ИНИЦИЈАТИВА ЗА РЕФЕРЕНДУМ: Ова би значело излез на Бугарија од ЕУ?

ИНИЦИЈАТИВА ЗА РЕФЕРЕНДУМ: Ова би значело излез на Бугарија од ЕУ?

ВЛАДАТА ВО СОФИЈА ОДВОИ ПАРИ: Ќе има и за граѓански организации со бугарска самосвест во Македонија

ВЛАДАТА ВО СОФИЈА ОДВОИ ПАРИ: Ќе има и за граѓански организации со бугарска самосвест во Македонија

По платите, пораснаа и пензиите во Словенија

По платите, пораснаа и пензиите во Словенија

СЕ СТРЕСЕ ТУРЦИЈА: Силен земјотрес близу Измир

СЕ СТРЕСЕ ТУРЦИЈА: Силен земјотрес близу Измир

(ВИДЕО) Рама до невработени млади во кафуле: Што седите, ајде да градите!

(ВИДЕО) Рама до невработени млади во кафуле: Што седите, ајде да градите!

Србија донираше два милиони евра за Албанија

Србија донираше два милиони евра за Албанија

ГО ДРЖЕЛА ЗА РАЦЕ ВО ВОЗДУХ 15 МИНУТИ - како турската скијачка го спаси младото момче

ГО ДРЖЕЛА ЗА РАЦЕ ВО ВОЗДУХ 15 МИНУТИ - како турската скијачка го спаси младото момче

(ФОТО) СЕ СЛАВИ ДЕНОТ НА ДРЖАВНОСТА: Вучиќ сам ги служи гостите, а меѓу нив е и Саша Богдановиќ

(ФОТО) СЕ СЛАВИ ДЕНОТ НА ДРЖАВНОСТА: Вучиќ сам ги служи гостите, а меѓу нив е и Саша Богдановиќ

ЗА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВОЈУВАЛЕ 1.200 БАЛКАНЦИ: Сега сакаат да се вратат дома?

ЗА ИСЛАМСКА ДРЖАВА ВОЈУВАЛЕ 1.200 БАЛКАНЦИ: Сега сакаат да се вратат дома?