06 Јуни, 2020
0.0191

Една за сите, сите за една

Објавено во: Стил 07 Октомври, 2019

ушата ми се полни секогаш кога ќе видам како жена на жена и’ станува потпора, утеха, грб, заштитничка. Во овој машки свет во кој живееме, жените едни со други се гледаат како конкуренција уште од мали нозе. Како растеме, таа компетитивност само се зголемува и продлабочува. Која е поубава, позгодна, која поубаво знае да готви, па која е подобра сопруга или мајка. Аман, олабавете! Зошто да не се натпреваруваме во тоа која ќе помогне на друга жена да просперира во било кое поле, без малото ѓаволче кое ни седи на рамениците да не’ труе со тоа дека ТАА (некоја си таму) не е ништо подобра од нас?!

Веќе еднаш имам пишувано за синдромот “жена на жена и’ е волчица”, шокирана од тоа што се’ сме спремни да кажеме (шепнеме) една за друга зад грб. Пак ќе повторам, за мене е сосем нормално да кажам на жена дека е убава, дека ми се допаѓа како и’ стои фустанот, дека се воодушевувам на начинот на кој знае да чекори во високи потпетици...и сето тоа да е искрено и од срце кажано. Сосем нормално ми е дури и на продавачката што ја гледам секој ден, а не ја познавам да и’ посочам дека баш ми се допаѓа новата фризура и дека таа нијанса и’ прилега на тенот повеќе и поубаво.

Човек секогаш и за се’ поаѓа од себе. Така и јас. За мене е сосем нормално да ја дадам мојата мисла и поддршка на секоја жена која со својот ум и работење има постигнато нешто во животот...Целата колумна на Ана Бунтеска читајте ја на Женски магазин, тука.

Можеби ќе ве интересира

Д-р Огњен Даскалов: Бидете сигурни дека правите естетски зафат поради себе, а не за околината

Д-р Огњен Даскалов: Бидете сигурни дека правите естетски зафат поради себе, а не за околината

ТУРУНЏИЕВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ: Короната пуста да остане

ТУРУНЏИЕВА ЌЕ ВЕ НАСМЕЕ: Короната пуста да остане

Чек да брцнам во ташнава: Кришум лаги

Чек да брцнам во ташнава: Кришум лаги

Теона Стругар Митевска: Човекот се адаптира на секоја ситуација и тоа ме инспирира во новиот филм

Теона Стругар Митевска: Човекот се адаптира на секоја ситуација и тоа ме инспирира во новиот филм

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Се подбиваа со мене и ме пцуеа, но одам напред со главата горе: Љубовната приказна на Паула Купер Трајковски

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

Листата со резултати почнав да ја читам одоздола нагоре: Интервју со Илијана, добитник на стипендијата „Борис Трајковски“

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

За квалитетот се лепат и спонзори: Лозаноски по терк на светските ѕвезди

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Илина Арсова: Да знаев дека олку популарен се станувало со вљубување во јавна личност, не ќе се мачев толку со планините

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата

Ален Исламовиќ, пејачот на „Бјело дугме“: Коронавирусот кај нас трае три години, ама не е до пандемијата