16 Октомври, 2021
0.0244

Единствена Русија официјално победи на изборите

Објавено во: Свет 21 Септември, 2021

Партијата Единствена Русија победи на изборите за Државната дума, освојувајќи 49,82 проценти од гласовите, објави Централната изборна комисија на Русија по пребројување на 100 проценти од гласачките ливчиња.

Комунистичката партија се најде на второ место со 18,93 проценти од гласовите, Либерално -демократската партија го зазеде третото место со 7,55 проценти, додека Праведна Русија беше четврта со 7,46 проценти од гласовите.

Уште една партија успеа да го помине цензусот - Нови луѓе, која ја доби довербата од 5,32 проценти од граѓаните, пренесува Спутник.

Покрај гласањето за партиските листи, поединци беа избрани и во еднопартиски изборни единици. И тука луѓето од Единствена Русија освоија најмногу гласови - од 250 области, тие освоија во 198 година.

Кандидатите на Комунистичката партија собраа најмногу гласови во девет изборни единици, а од Праведна Русија беа подобри во осум. Според ЦИК, пет непартиски личности од единечни изборни единици влегуваат во Државната дума.

Изборите во Државната дума се одржаа од 17 до 19 септември. Излезноста беше нешто повеќе од 51 процент.


Можеби ќе ве интересира

Сомалиец го убил британскиот пратеник-десничар

Сомалиец го убил британскиот пратеник-десничар

ЌЕ БИДАТ РАСПОРЕДЕНИ ВО КОНГО: Експерти на СЗО треба да ја спречат сексуалната експлоатација

ЌЕ БИДАТ РАСПОРЕДЕНИ ВО КОНГО: Експерти на СЗО треба да ја спречат сексуалната експлоатација

НАМАМУВАЛ И УБИВАЛ ДЕЦА: Селани му пресудија на серискиот убиец кој избегал од затвор

НАМАМУВАЛ И УБИВАЛ ДЕЦА: Селани му пресудија на серискиот убиец кој избегал од затвор

Се продаваат куќи во италијанско село близу морето за 1 евро, но мора да се реновираат

Се продаваат куќи во италијанско село близу морето за 1 евро, но мора да се реновираат

Британски пратеник почина на операција откако го избодеа во црква

Британски пратеник почина на операција откако го избодеа во црква

Заразени луѓе пријавиле нови необични симптоми на коронавирусот

Заразени луѓе пријавиле нови необични симптоми на коронавирусот

НОВ БОМБАШКИ НАПАД: Над 30 луѓе се убиени во Кандахар

НОВ БОМБАШКИ НАПАД: Над 30 луѓе се убиени во Кандахар

НАЈНОВА СТУДИЈА: Луѓето што земаат лекови против холестерол имаат помала веројатност да починат од ковид

НАЈНОВА СТУДИЈА: Луѓето што земаат лекови против холестерол имаат помала веројатност да починат од ковид

СКАНДАЛ ВО АНГЛИЈА: Дури 43 илјади луѓе добиле погрешни резултати од тестирање за ковид

СКАНДАЛ ВО АНГЛИЈА: Дури 43 илјади луѓе добиле погрешни резултати од тестирање за ковид