29 Ноември, 2021
0.0354

ДВЕ СЛАВНИ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ЛИЧНОСТИ ПОЧИНАА ОД КОВИД: Титовиот адмирал Бранко Мамула и голманот Драган Пантелиќ ја изгубија последната битка

Објавено во: Балкан 20 Октомври, 2021

Еден од најважните воено-политички лидери на поранешната Социјалистичка Федеративна Република Југославија, пензионираниот адмирал на југословенската морнарица Бранко Мамула, почина на 101-годишна возраст од последиците предизвикани од корона вирусот, во неговиот стан во Тиват.

Бранко Мамула беше активен учесник во формирањето и развојот на поранешна Југославија, од Втората светска војна до распадот на СФРЈ. Тој беше назначен за началник на Генералштабот на ЈНА во 1979 година, каде што остана до мај 1982 година, кога беше назначен за федерален секретар за национална одбрана, кој го одржа до пензионирањето во највисокиот поморски чин - адмирал на флотата, во 1988 година.

Има напишано вкупно осум книги, вклучително и неколку професионални книги од областа на војување на море.

Борбата со корона вирусот не ја издржа и славниот голман, Драган Памнтрелиќ, кој синоќа почина на 69-годишна возраст. Фановите на фудбалот ќе го паметат како голман кој можеше да ги затресе мрежите на противничките тимови.

Легендарниот голман, кој бранеше поголем дел од својата кариера за Раднички од Ниш, не успеа да се избори за својот живот по неколкудневната борба на Универзитетската клиника во Ниш.

Кариерата ја започна во Лешница, а бранеше и за Графичар, Бордо Тимок и репрезентацијата на Југославија, која учествуваше на Олимписките игри во Москва во 1980 година и на Светското првенство во Шпанија во 1982 година.

За 20 години колку што траеше неговата фудбалска кариера, тој одигра 529 натпревари на клупско ниво и уште 19 во дресот на националниот тим. Она што го издвојува од останатите е неговата изведба на пенали при што безмилосно ги затресе мрежите на колегите од другата страна. Тој постигна вкупно 29 гола. Голот што го направи славен и кој веројатно ќе се памети засекогаш, го постигна против Вележ во 1980 година. Топката од неговиот гол заврши во противничкиот.


Можеби ќе ве интересира

Награда од 20 илјади евра за тројниот убиец кај Дечане

Награда од 20 илјади евра за тројниот убиец кај Дечане

ФРАНКЕШТАЈН ИЛИ СУПЕРМУТАНТ: Има четири други мутации, а нив не ги зборувате, вели Шеклер

ФРАНКЕШТАЈН ИЛИ СУПЕРМУТАНТ: Има четири други мутации, а нив не ги зборувате, вели Шеклер

ТАТКО МОНСТРУМ: Ја дрогирал и ја силувал малолетната ќерка 140 пати

ТАТКО МОНСТРУМ: Ја дрогирал и ја силувал малолетната ќерка 140 пати

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

КОЈ ОД БОЛНИТЕ ЌЕ ЗАВРШИ НА РЕСПИРАТОР: Со ултразвук може да се предвиди како ќе се развива болеста, пулмологот Шкопљанац користи ваква метода

САКАЛА ЕДЕН ДЕН ДА БИДЕ ЛЕКАР: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников во автобусот на Косово ќе остане неостварен

САКАЛА ЕДЕН ДЕН ДА БИДЕ ЛЕКАР: Сонот на тинејџерката што беше убиена со калашников во автобусот на Косово ќе остане неостварен

СЕДЕВ НА ПРВОТО СЕДИШТЕ КОГА ПРЕД НАС ИЗЛЕЗЕ МАСКИРАНО ЛИЦЕ СО КАЛАШНИКОВ: Сведочи тинејџер за злосторството во автобусот на Косово

СЕДЕВ НА ПРВОТО СЕДИШТЕ КОГА ПРЕД НАС ИЗЛЕЗЕ МАСКИРАНО ЛИЦЕ СО КАЛАШНИКОВ: Сведочи тинејџер за злосторството во автобусот на Косово

ОВА СЕ УЧЕНИЦИТЕ КОИ БЕА УБИЕНИ ВО АВТОБУСОТ ВО КОСОВО: Учеле во средното медицинско училиште, класната се прости од нив со емотивен статус

ОВА СЕ УЧЕНИЦИТЕ КОИ БЕА УБИЕНИ ВО АВТОБУСОТ ВО КОСОВО: Учеле во средното медицинско училиште, класната се прости од нив со емотивен статус

СО КАЛАШНИКОВ РАЗРЕШЕТАН УЧЕНИЧКИ АВТОБУС НА КОСОВО: Убиен возачот и двајца тинејџери, уште едно дете е во болница

СО КАЛАШНИКОВ РАЗРЕШЕТАН УЧЕНИЧКИ АВТОБУС НА КОСОВО: Убиен возачот и двајца тинејџери, уште едно дете е во болница

Три лица се убиени во општина Дечани на Косово

Три лица се убиени во општина Дечани на Косово