13 Август, 2020
0.0450

ДВЕ МАЈКИ И ДВЕ ДЕЦА УТРИНАВА ПРИМЕНИ ВО „КОЗЛЕ“: Новозарзени со вирусот во Ковид-центарот 2

Објавено во: Македонија 15 Јули, 2020

Утринава во Институтот за белодробни заболувања кај децата „Козле“ се примени нови заразени со корона вирусот, а како што информира за Фактор, директорот, д-р. Ангелчо Андоновски, станува збор за две мајки со две деца. Додава дека е примен уште еден возрасен пациент.

-Мометално во Ковид-центарот 2 се сместени 16 возрасни пациенти, 11 деца, а има и седум мајки, кои се позитивни на Ковид-19. Сите пациенти се во стабилна состојба. Очекуваме во текот на утрешниот ден да имаме испишување на пациентите, односно бројот на оздравени да биде поголем од новопримените, вели д-р. Андонов.

Во Институтот за белодробни заболувања кај децата „Козле“ од почетокот на епидемијата со корона вирусот во Македонија беа примани само деца заразени со Ковид или суспектни на болеста, но од пред еден месец, откако беше пренаменет во Ковид-центар 2, се хоспитализираат и возрасни пациенти.

А.Б. 

Можеби ќе ве интересира

ЛИСТА НА ЗЕМЈИ „ИЗВОЗНИЦИ“ НА КОРОНА: Kaде се најде Македонија?

ЛИСТА НА ЗЕМЈИ „ИЗВОЗНИЦИ“ НА КОРОНА: Kaде се најде Македонија?

МУ УКРАЛЕ 6.000 ФРАНЦИ И АВТОМОБИЛ: Maкедонец ограбен во Драч

МУ УКРАЛЕ 6.000 ФРАНЦИ И АВТОМОБИЛ: Maкедонец ограбен во Драч

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев го доби мандатот, а ВМРО-ДПМНЕ ги замрзна односите со Пендаровски

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев го доби мандатот, а ВМРО-ДПМНЕ ги замрзна односите со Пендаровски

Земјотрес е регистриран во околината на Пехчево

Земјотрес е регистриран во околината на Пехчево

Има основи за напредок, тврдат од СДСМ и ДУИ по средбата на Заев и Ахмети

Има основи за напредок, тврдат од СДСМ и ДУИ по средбата на Заев и Ахмети

Пендаровски не бараше гаранции, и нема да бара доколку Заев го врати мандатот

Пендаровски не бараше гаранции, и нема да бара доколку Заев го врати мандатот

ВМРО - ДПМНЕ ќе ги замрзне односите со Пендаровски

ВМРО - ДПМНЕ ќе ги замрзне односите со Пендаровски

МИЦКОСКИ: Ситуацијата во државата оди во погрешен правец

МИЦКОСКИ: Ситуацијата во државата оди во погрешен правец

Стево Пендаровски ќе ги прими пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

Стево Пендаровски ќе ги прими пратениците на ВМРО-ДПМНЕ