22 Февруари, 2020
0.0195

ДУИ предложи друг министер, откако Дехари ја одби понудата

Објавено во: Македонија 26 Август, 2019


Хисен Џемаили е номиниран за министер за привлекување на странски инвестиции,  откако Ибрахим Дехари од ДУИ ја одби понудата да ја превземе оваа функција, откако се отвори место за тоа по оставката на Зоран Шапуриќ.

Џемаили е од тетовскиот округ на ДУИ кој е незадоволен  затоа што од овој реон до сега немаше ниту еден министер во Владата. Во 2001 година беше активен учесник во ОНА. Тој е еден од основачите на Демократската унија за интеграција.

Во сите изборни циклуси тој е активен учесник во организирањето на изборните процеси како член на Централниот изборен штаб, со различни должности. Од 2008-2011 година беше избрана за пратеник во македонскиот парламент и беше член на повеќе парламентарни комисии. Во 2013 година беше избран за претседател на општинскиот совет во Тетово.

Според неофицијални извори на телевизијата, претходно Дехари ја одбил функцијата што ќе ја превземе Џемаили со образложение дека станува збор за министерство наменето само за задоволување на политички апетити и дека не придонесува ништо добро за општеството.

Можеби ќе ве интересира

ФОКУС НА ДЕНОТ: Партиите кројат листи, платата расте, страстите за кокаинот не се смирија

ФОКУС НА ДЕНОТ: Партиите кројат листи, платата расте, страстите за кокаинот не се смирија

Министерот за дијаспора тврди дека таа не е повеќе блиска со ВМРО-ДПМНЕ

Министерот за дијаспора тврди дека таа не е повеќе блиска со ВМРО-ДПМНЕ

ПРИЛЕПЧАНИ АВАНТУРИСТИ - уживаа во Инфо Спелео Ден

ПРИЛЕПЧАНИ АВАНТУРИСТИ - уживаа во Инфо Спелео Ден

ЧУЛЕВ КОНТРА ПЕТРОВСКА - 1.129 килограми кокаин од Колумбија навистина требаше да заврши кај нас

ЧУЛЕВ КОНТРА ПЕТРОВСКА - 1.129 килограми кокаин од Колумбија навистина требаше да заврши кај нас

Заев, Николовски, Царовска ќе „трчаат“ против Сиљановска, Мизрахи, Јанушев...

Заев, Николовски, Царовска ќе „трчаат“ против Сиљановска, Мизрахи, Јанушев...

СИЛНО ВЕТУВАЊЕ - Мицковски се обврза дека ќе донесе бесплатен гас до секое семејство

СИЛНО ВЕТУВАЊЕ - Мицковски се обврза дека ќе донесе бесплатен гас до секое семејство

НЕМА ТРАГИ НА НАСИЛНА СМРТ - од што починал 45-годишниот скопјанец во хотел во Охрид

НЕМА ТРАГИ НА НАСИЛНА СМРТ - од што починал 45-годишниот скопјанец во хотел во Охрид

БИЛЕ ЛИ ОПАСНИ - Во Битола најдени гранати од Прва Светска Војна

БИЛЕ ЛИ ОПАСНИ - Во Битола најдени гранати од Прва Светска Војна

МАЛКУ Е ГРИПОТ - па вчера избил и пожар на Инфективна

МАЛКУ Е ГРИПОТ - па вчера избил и пожар на Инфективна