10 Јули, 2020
0.0378

ДУИ нема безусловно да го поддржи СДСМ во барањето за автентично толкување

Објавено во: Македонија 30 Ноември, 2019

ДУИ не му нуди на СДСМ безусловна поддршка по поднесеното барање на коалициониот партнер за автентично толкување на членот од законот според кој треба да се спречи заживувањето на аболицијата на поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов преку Уставниот суд за осомничени, обвинети и осудени поранешни функционери од претходната власт.

Коалициските партнери досега немаат усогласен став за одуката на Уставен суд да се преиспита дали поранешниот претседател Ѓорге Иванов имал или немал право да повлече помилување за тогашните осомничени, сега обвинети за случаи на СЈО.

„Сега се консултираме со локални и меѓународни правни експерти за правно да ја разјасниме оваа состојба “, велат од ДУИ за Алсат.

ВМРО - ДПМНЕ во оваа уставна одлука ја препознава политиката пред изборите, иако поголемиот дел од амнестираните во 2016 година се поранешни високи владини и партиски функционери. Опозицијата без одговор дали ќе го поддржи предлогот на СДСМ за автентично толкување на член 11.

„ВМРО ДПМНЕ во принцип е против амнестиите и помилувањата. ВМРО ДПМНЕ нема да поддржува амнестија и помилување. Ако Заев продолжи со својот план и ги налути граѓаните, ВМРО ДПМНЕ ќе излезе со нив на протести “, рече Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО ДПМНЕ.


Можеби ќе ве интересира

Богојески: Изминативе 30 години се изнаслушавме безброј лажни ветувања од левичарите и десничарите

Богојески: Изминативе 30 години се изнаслушавме безброј лажни ветувања од левичарите и десничарите

Силјановска Давкова: Ни економија, ни образование нема ако нема костур наречен владеење на правото

Силјановска Давкова: Ни економија, ни образование нема ако нема костур наречен владеење на правото

Укинување на кабинетите на сите 7 министри без ресор, најави Заев

Укинување на кабинетите на сите 7 министри без ресор, најави Заев

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaмпањата влегува во финишот, денес имаме 168 нови заболени од Ковид -19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaмпањата влегува во финишот, денес имаме 168 нови заболени од Ковид -19

ДА НЕ СЕ ПАТУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Белгија воведе забрана затоа што кај нас бројот на заболени расте

ДА НЕ СЕ ПАТУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Белгија воведе забрана затоа што кај нас бројот на заболени расте

Колку од лицата кои се во изолација ќе гласаат?

Колку од лицата кои се во изолација ќе гласаат?

ЕДНИОТ БИЛ ЗАРАЗЕН: Двајца турски државјани со чаршаф избегале од хотел државен карантин

ЕДНИОТ БИЛ ЗАРАЗЕН: Двајца турски државјани со чаршаф избегале од хотел државен карантин

Со секира ја нападнал сопругата, а потоа е најден мртов на нива

Со секира ја нападнал сопругата, а потоа е најден мртов на нива

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Tри починати и повеќе заразени од вчера

БИЛАНС ЗА 24 ЧАСА: Tри починати и повеќе заразени од вчера