15 Јуни, 2021
0.0234

Државниот пазарен инспекторат има нов директор

Објавено во: Македонија 18 Мај, 2021

Владата назначи нов директор на Државниот пазарен инспекторат. 

На предлог на Комисија за именување, Владата  ја именуваше Анета Симеска Димоска за в.д. директор на Државниот пазарен инспекторат. Таа  е дипломиран инженер технолог и магистер по бизнис администрација со специјалност за комерцијална ревизија на финансиски извештаи во услови на примена на информациските технологии. Има 28 годишно работно искуство, од кои 19 години како државен пазарен инспектор, а од 2017 до 2020 година беше пратеник во Собранието. Симеска-Димоска доаѓа на местото на Стојко Пауноски, кој беше разрешен од Владата на 27 април 2021 година, поради, како што соопшти  Владата тогаш, непрофесионално однесување. Пауновски беше разрешен откако јавно кажа дека не може да ги преземе во ДПИ 32-цата вработени кои му ги определи Владата, туку само оние кои имаат соодветно образование. На конгресот на СДСМ имало реакции за разрешувањето на Пауновски. Вработените во ДПИ потпишуваа петиција за да му дадат поддршка на Пауновски. 

Тој рече дека премиерот Зоран Заев немал разбирање за одбраната на интегритетот. 

Можеби ќе ве интересира

Ќе се измени протоколот за организирање свадби

Ќе се измени протоколот за организирање свадби

Приведени двајца Грци кои дивееле во Битола

Приведени двајца Грци кои дивееле во Битола

Мухарем Асани е новиот заменик директор на Царинска управа

Мухарем Асани е новиот заменик директор на Царинска управа

Од полноќ нема веќе полициски час

Од полноќ нема веќе полициски час

Инфраструктурни проекти ќе се реализираат во 23 општини

Инфраструктурни проекти ќе се реализираат во 23 општини

ИНСТИТУТОТ ЗА ТБЦ ЈА ИСПРАТИ ПОСЛЕДНАТА ПАЦИЕНТКА ХОСПИТАЛИЗИРАНА ПОРАДИ КОВИД: Директорот Сеад Зејнел ексклузивно за Фактор

ИНСТИТУТОТ ЗА ТБЦ ЈА ИСПРАТИ ПОСЛЕДНАТА ПАЦИЕНТКА ХОСПИТАЛИЗИРАНА ПОРАДИ КОВИД: Директорот Сеад Зејнел ексклузивно за Фактор

Македонија регистрира 29 нови заразени со коронавирусот, а починати денес нема

Македонија регистрира 29 нови заразени со коронавирусот, а починати денес нема

НЛБ Банка и Одбојкарска федерација во заедничка битка за европската иднина на македонската одбојка

НЛБ Банка и Одбојкарска федерација во заедничка битка за европската иднина на македонската одбојка

Шилегов ќе го брани Град Скопје во рочиштето против сопственикот на Галијата

Шилегов ќе го брани Град Скопје во рочиштето против сопственикот на Галијата