07 Октомври, 2022
0.0217

Државјани на Македонија помагале косовци преку Драч да заминуваат за Италија

Објавено во: Македонија 08 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Албански медиум објави дека македонски државјани се „гарант” за косовски граѓани во обидите од Драч да заминат за Италија. 

Ора њуз јави дека полицијата во Драч денеска информирала дека уапсила двајца жители на Скопје, откако се фатени од службите на граничната полиција како им помагаат на двајца државјани од Косово илегално да ја преминат границата. По завршувањето на дејствијата против четирите лица поведена е кривична постапка. 

Во друг случај, полицијата денеска фатила 43-годишен маж од Скопје како со фалсификувани документи им помага на пет граѓани да ја преминат границата.

„Полицијата секојдневно информира за апсења на државјани од Косово или од Северна Македонија кои се обидуваат илегално да заминат или даваат „помош за илегално преминување на границата“, наведува телевизијата.

Појавата е зачестена од средината на минатиот месец кога е зголемена фреквенцијата на патници, иселеници и туристи. Само утрово преку пристаништето Драч влегле околу 4.300 лица, додека во неделата нивниот број се искачи на 10.000, главно иселеници од Албанија, како и од Северна Македонија и Косово, кои летните одмори ги минуваат во родниот крај.

Можеби ќе ве интересира

Се стресе околината на Струмица

Се стресе околината на Струмица

Едно лице го нарушило јавниот ред и мир на протестот во Охрид

Едно лице го нарушило јавниот ред и мир на протестот во Охрид

НЕ НИ ПОМИСЛИВМЕ ДА НАПРАВИМЕ НЕКОЈА ПРОВОКАЦИЈА, АКО СМЕ ЗГРЕШИЛЕ, НЕКА НЕ СУДАТ - претседателот на Цар Борис Трети го правда отворањето на бугарскиот клуб

НЕ НИ ПОМИСЛИВМЕ ДА НАПРАВИМЕ НЕКОЈА ПРОВОКАЦИЈА, АКО СМЕ ЗГРЕШИЛЕ, НЕКА НЕ СУДАТ - претседателот на Цар Борис Трети го правда отворањето на бугарскиот клуб

БГНЕС; „Татари“ и „фашисти“ се скандира во Охрид

БГНЕС; „Татари“ и „фашисти“ се скандира во Охрид

Започна протестот во Охрид, ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе закон во Собрание против формирање на клубови со контроверзно минато

Започна протестот во Охрид, ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе закон во Собрание против формирање на клубови со контроверзно минато

Мерењата на емисиите на цврсти честички во Макстил се далеку под дозволените вредности

Мерењата на емисиите на цврсти честички во Макстил се далеку под дозволените вредности

Гошевски: Доколку тимот е на потребното ниво очекувам нова победа во градскиот дуел со Јуниор КВ

Гошевски: Доколку тимот е на потребното ниво очекувам нова победа во градскиот дуел со Јуниор КВ

Инфинеон Технолоџис Австрија, член на IPCEI Microelectronics, обезбеди електронски развојни плочки за ФЕИТ

Инфинеон Технолоџис Австрија, член на IPCEI Microelectronics, обезбеди електронски развојни плочки за ФЕИТ

НЕМА СУБВЕНЦИИ ЗА ОЏАЦИТЕ-ОНЛАЈН НЕ МОЖЕ ДА СЕ АПЛИЦИРА, ДОКУМЕНТИТЕ ФИЗИЧКИ НЕ ГИ ПРИМААТ: „Данела е целосно неподготвена за Градот“

НЕМА СУБВЕНЦИИ ЗА ОЏАЦИТЕ-ОНЛАЈН НЕ МОЖЕ ДА СЕ АПЛИЦИРА, ДОКУМЕНТИТЕ ФИЗИЧКИ НЕ ГИ ПРИМААТ: „Данела е целосно неподготвена за Градот“