22 Октомври, 2020
0.0224

Дрвокрадците што нападнаа полицајци биле страв и трепет во селото Степанци: Сведоштва

Објавено во: Македонија 26 Септември, 2020

Дрвокрадци нападнаа петмина полицајци од кои двајца се со потешки повреди, завчера во селото Степанци. Жителите на селото сведочат дека ова не е прв пат да имаат проблеми со ваква група, затоа што тие и порано правеле проблеми. Настанот бил само кулминација. Новинарот Фуркан Салиу кој бил таму вели дека селаните се плашат од дрвокрадците.

Ми влезе дома и ми побара вода, морав да му дадам Се плашиме од нив. Еднаш се обидовме да ги снимиме, не бркаа со моторни пили, колата ни ја оштетија, рекол еден селанин.

Дргиот сведочел дека му ги исекле дрвјата од двор, а откако се обиделе да ги спречат им се заканиле дека ќе им ја исечат главата со моторна пила. 

Селаните велат дека имало политички договор, да гласаат за партијата која што беше на власт, а за возврат, тие им дозволуваат да ја сечат шумата. Последните две години, откако се смени власта, поретко доаѓале, но во последниве месеци, веројатно е постигнат „договор“ па дивата сеча продолжила, пишува Салиу.


Можеби ќе ве интересира

ОПШТИНА ЦЕНТАР ДОСТАВИ ОДГОВОР НА ИНИЦИЈАТИВАТА ПРОТИВ „МОРАТОРИУМОТ“

ОПШТИНА ЦЕНТАР ДОСТАВИ ОДГОВОР НА ИНИЦИЈАТИВАТА ПРОТИВ „МОРАТОРИУМОТ“

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нов црн рекорд, денес над 640 заразени

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нов црн рекорд, денес над 640 заразени

Наум Стоилковски вели дека е издадена наредба за негово приведување

Наум Стоилковски вели дека е издадена наредба за негово приведување

ВЛАДАТА ЗА ПРОВОКАЦИЈАТА ОД КАРАКАЧАНОВ: Вакви изјави се недостојни и недолични

ВЛАДАТА ЗА ПРОВОКАЦИЈАТА ОД КАРАКАЧАНОВ: Вакви изјави се недостојни и недолични

Исчезнаа две девојки од Скопје

Исчезнаа две девојки од Скопје

ИНЦИДЕНТ: Кондовци истепале полицајци, едниот со автомобил удрил во полициски службеник

ИНЦИДЕНТ: Кондовци истепале полицајци, едниот со автомобил удрил во полициски службеник

ЦРН БИЛАНС: Починаа 12 луѓе, има и 641 заразен

ЦРН БИЛАНС: Починаа 12 луѓе, има и 641 заразен

Бугарија ќе каже „не“ на почнувањето на првата меѓувладина конференција со Македонија, пишува Политико

Бугарија ќе каже „не“ на почнувањето на првата меѓувладина конференција со Македонија, пишува Политико

И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ бараат итно да се донесат заштитните мерки во Собранието

И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ бараат итно да се донесат заштитните мерки во Собранието