18 Април, 2021
0.0252

Драстично е намален бројот на Македонци кои патувале во Грција

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 02 Март, 2021

Драстично се намалил бројот на патувања од земјава во Грција. Во текот на 2020 година имало за 84,5 отсто помалку пристигнувања од Македонија во Грција. 

Од над три милиони пристигнувања во 2019 година по копнен пат од Северна Македонија во Грција, минатата годин поради пандемијата и затворените граници, бројот е сведен на 500.000. Тоа значи дека е регистриран пад од 84,5 отсто, во согласност со податоците од Институтот на Здружението на грчки туристички бизниси (ИНСЕТЕ), јави дописничката на МИА од Атина. Во 2019 година, се регистрирани  3.250.120 пристигнувања по копнен пат од Македонија во Грција, наспроти 503.894 лани, од кои 311.706 пристигнувања се во првите два месеци од 2020 година, пред почетокот на пандемијата. Во јануари регистрирани се 149.020 пристигнувања, за 90.8 проценти повеќе од истиот месец во 2019 година, во февруари 162.686, скоро на исто ниво како и една година претходно. Намалувањето започнува од месец март, по воведените први рестрикции, по што имаше период од два месеци кога границите  беа целосно затворени. Пред пандемијата, најголем  дел од македонските граѓани патуваа  на море во Грција. Кај јужниот сосед туризмот има значаен удел во националниот БДП. 

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

Пратеничката на СДСМ пристигна со Брза помош во Собрание

Пратеничката на СДСМ пристигна со Брза помош во Собрание

Жан Митрев: Го посетивме момчето што го доби новото срце, насмевките на докторите се доказ дека е во добра состојба

Жан Митрев: Го посетивме момчето што го доби новото срце, насмевките на докторите се доказ дека е во добра состојба

Пратеничката Костадиновска Стојчевска облече скафандер: Позитивна сум на Ковид-19 но денеска доаѓам во Собрание

Пратеничката Костадиновска Стојчевска облече скафандер: Позитивна сум на Ковид-19 но денеска доаѓам во Собрание