14 Август, 2020
0.0455

ДРАМА НА СРПСКО СЕМЕЈСТВО НА ТАСОС - детето имало болки во стомакот, еве што откриле

Објавено во: Балкан 11 Јули, 2020

Десетгодишно момче од Србија, кое летувало со семејството на Тасос, било примено во болница во Кавала, првиот голем град во близина на островот, во средата, откако се пожалило на болки во стомакот и треска, а било откриено и дека е позитивно на коронавирусот. Ова за српски курир го потврдила Ана Николиќ од агенцијата „Никана“ на Тасос.

Таа рекла дека неговите родители го однеле сами во болницата, каде е утврдено дека тој има воспаление на слепото црево и закажана е операција.

„Откако неговите родители го доведоа во болница во средата, момчето беше примено и веднаш беше закажана операција на слепо црево. Сепак, според новиот протокол, направен е тест за ковид, а резултатите покажале дека момчето било позитивно за вирусот“, посочила таа и додала дека резултатите ги збуниле родителите, бидејќи тие на граница, кога влегувале во Грција, биле негативни.

За родителите не е јасно како е можно дека детето е позитивно, затоа што тој не бил во контакт со други луѓе, освен со нив, за време на тие неколку дена одмор на Тасос. Затоа тие побарале да се направи уште еден тест“, изјавила Николиќ.

Можеби ќе ве интересира

ОД 17 АВГУСТ: Нов протокол за влез во Грција на граничниот премин Евзони

ОД 17 АВГУСТ: Нов протокол за влез во Грција на граничниот премин Евзони

Србија воведува задолжителен ПЦР тест и 14-дневен карантин за странците?

Србија воведува задолжителен ПЦР тест и 14-дневен карантин за странците?

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Србите се надеваат дека во септември ќе летуваат во Грција, а Грците воведоа нови мерки

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

Дали Србија најде решение за наставата во време на пандемија?

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

ПУКАЊЕ ВО ЕГЕЈСКО МОРЕ: Грците отвориле оган

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

5 места за супер одмор во Албанија: Кристални плажи и ниски цени

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

Косово бара помош, му се заканува хуманитарна катастрофа

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

(ФОТО+ВИДЕО) ПЕТ ЖРТВИ МЕЃУ КОИ И БЕБЕ: Поплави погодија грчки остров

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови

На 53 години, најпознатиот албански скулптор ја загуби битката со короната, Рама со трогателни зборови