16 Мај, 2021
0.0292

Драги Рашковски во вторникот побарал да се врати на професорското место во УКИМ

Објавено во: Македонија 17 Април, 2021

Поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во вторникот од Деканатот на Правниот факултет на УКИМ побарал да биде вратен на професорското место откако ја депонирал оставката од функцијата секретар за мониторинг и поддршка на институциите при реализација на програмата на Владата и на стратешки проекти, објави Телма.

На Рашковски како на вонреден професор работното место му било ставено во мирување, но за Деканатот било спорно тоа што во меѓувреме, како што сметаат од таму, не обавувал функција. Од таму, толкувајќи го Законот за избрани и именувани лица, бил функционер само додека бил владин генерален секретар, а потоа бил именуван единствено од премиерот Зоран Заев во неговиот кабинет.

Спорно било дали неговото работно место било функционер или административен службеник во Владата, бидејќи станува збор за позиција „секретар за мониторинг и поддршка на институциите при реализација на програмата на Владата и на стратешки проекти“.

- Според Законот за Влада, премиерот има право да го оформи тимот во својот кабинет. Во рамки на канцеларијата на премиерот, беше воспоставен Секретаријат за мониторинг и поддршка на институциите при реализација на Програмата на Владата на Република Северна Македонија,а  за секретар од страна на премиерот беше именуван драги Рашковски, с евели во одговорот на Владата

Рашковски во моментов е во куќен притвор, а Обвинителството го сомничи за меѓусебно поврзани јавни набавки кои го оштетиле државниот биџет за 177.000 евра.

Можеби ќе ве интересира

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 17 нови пациенти

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 17 нови пациенти

СДСМ на Конгрес бира заменик-претседател и членови на Централниот и Надзорниот одбор

СДСМ на Конгрес бира заменик-претседател и членови на Централниот и Надзорниот одбор

Грците не пропуштаат патници без ПЦР тест или комплетна имунизација

Грците не пропуштаат патници без ПЦР тест или комплетна имунизација

По грешка му ја вбризгале втората доза од „Спутник V“, сега ќе се ревакцинира со првата

По грешка му ја вбризгале втората доза од „Спутник V“, сега ќе се ревакцинира со првата

Под знак прашалник е судбината на 50.000 дивоградби

Под знак прашалник е судбината на 50.000 дивоградби

Во кои градови има најмалку активни случаи на коронавирусот?

Во кои градови има најмалку активни случаи на коронавирусот?

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стигнаа 100.000 кинески вакцини, бројот на заразени со коронавирусот се намалува

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стигнаа 100.000 кинески вакцини, бројот на заразени со коронавирусот се намалува

Ректорот Јанкуловски: Препознавам дискриминизација во имунизацијата на професорите по универзитети

Ректорот Јанкуловски: Препознавам дискриминизација во имунизацијата на професорите по универзитети

Во наредните денови ќе имаме потопло време, но со попладневен дожд

Во наредните денови ќе имаме потопло време, но со попладневен дожд