29 Март, 2020
0.0337

ДПА не отстапува - сака вицепремиерско место во новата влада

Објавено во: Македонија 23 Февруари, 2020


Откако лидерот на СДСМ Зоран Заев најави можност за коалиција со партии од албанаскиот етнички блок, ДПА излезе со барање - доколку социјалдемократите сакаат да соработуваат со нив, треба да им обезбедат место вицепремиер во новата Влада. 

Од ДПА изјавиле дека нема шанси да одат во заедничка коалиција со БЕСА, бидејќи како што велат, тоа за нив е мртва партија. 

Од ДПА нагласиле дека се водат преговори за коалиција со НДП на Весел Мемеди. За коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, пак, обзнаниле дека тоа би било тешко изводливо, откако двете партии политички се разведоа во 2008 година.

Можеби ќе ве интересира

Запалени нови контејнери во центарот на Скопје додека траеше полицискиот час

Запалени нови контејнери во центарот на Скопје додека траеше полицискиот час

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката од корона

Обвинителството ќе ја истражува смртта на стружанката од корона

По 17 дена, Филипче реши да одмори

По 17 дена, Филипче реши да одмори

Зетот на стружанката: Ни кажаа дека е позитивна на тестот откако почина

Зетот на стружанката: Ни кажаа дека е позитивна на тестот откако почина

Првиот битолчанец заболен од корона вирусот порачува да не му се верува на првото тестирање

Првиот битолчанец заболен од корона вирусот порачува да не му се верува на првото тестирање

По два дена заврши сагата, 106 лица конечно го напуштија Дебар

По два дена заврши сагата, 106 лица конечно го напуштија Дебар

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Најпрометните места во Скопје празни среде бел ден

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Најпрометните места во Скопје празни среде бел ден

Од понеделник на заболекар само ако имате болка што не се трпи

Од понеделник на заболекар само ако имате болка што не се трпи

Камерманот на „Медена земја“ снима во Вухан

Камерманот на „Медена земја“ снима во Вухан